Zákaz dvojí kvality potravin čeká ve sněmovně


13.11.2019

Hospodářské noviny

Už před půl rokem vláda schválila zákon, který pod pokutou až 50 milionů korun zakazuje dvojí kvalitu potravin. Šlo o téma, kterým obě koaliční strany žily. Hnutí ANO na něm postavilo květnovou kampaň pro volby do Evropského parlamentu a ministr zemědělství z ČSSD Miroslav Toman ještě ten měsíc prosadil změnu na vládě. Od června však návrh leží ve sněmovně a poslanci se k němu dosud nedostali. „Mysleli jsme, že to bude na říjnové schůzi, ale bohužel nám to nezařadili, doufáme, že se na to dostane do konce roku. Teď už to není v naší moci, záleží to na poslancích,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Dotazování HN mezi poslanci i na včerejším sněmovním semináři však ukázala, že narazit může předloha i při projednávání na plénu. Výhrady mají opoziční poslanci i někteří výrobci a prodejci.

„Pokud část toho zákona nezměníme, můžeme s tím mít problém. Zákon například vůbec neřeší situace, kdy se výrobce rozhodne testovat určitý výrobek v jednom nebo dvou státech,“ upozorňuje exministr zemědělství, poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka. A tento problém tíží také výrobce. „Rozhodli jsme se, že u jedné značky ledových čajů na čtyřech trzích včetně České republiky otestujeme slazení stévií. Znamená to, že už nebudeme smět, protože tím vyrábíme výrobek dvojí kvality?“ ptal se včera poslanců ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti ze společnosti Coca-Cola Petr Jonák. „Zákon to řeší jednoznačně, dvojí kvalita je zakázaná. Výrobce může zboží testovat, ale bude ho muset přebalit, aby spotřebitel nebyl klamán,“ argumentuje náměstek ministerstva zemědělství Jindřich Fialka. 

Dalším jádrem sporu ve sněmovně bude nejednotná evropská legislativa. „Severské státy například mají požadavek na vyšší obsah vitaminu D z důvodu nižšího množství slunečního záření,“ oponuje Jurečka s tím, že pokud jsou výrobci v různých evropských zemích nuceni kvůli zákonům vyrábět zboží v různých recepturách, pak se dvojí kvality vyvarovat ani nemohou. Ministerstvo zemědělství v takových případech opět doporučuje změnit obal.

Zákon však nedopadne jen na výrobce, ale i na prodejce. A toho se obává další z bývalých ministrů zemědělství ve sněmovně, poslanec ODS Petr Bendl. „Jak má Číňan v Dolním Bezděkově vědět, že prodává zboží, které je v Itálii na trhu pod jiným složením? A takovému prodejci hrozí pokuta až 50 milionů korun,“ varuje Bendl. „Legislativu jsme připravili primárně pro spotřebitele. Pokud si u nás kupujete něco, co znáte ze zahraničí, a nesplňuje to tyto požadavky, za kým jako spotřebitel půjdete? Za prodejcem,“ obhajuje změnu Fialka.

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica pak uklidňuje: „Říkám na rovinu, že prodejce v Bezděkově nás vůbec nebude zajímat. Jeho význam je totiž úplně někde jinde než subjekt, od kterého to nakoupil.“ „Přesto riziko likvidačních pokut je,“ upozorňuje Bendl. Už teď tak opoziční poslanci slibují, že přijdou s řadou pozměňovacích návrhů a připomínek. Jak má Číňan v Dolním Bezděkově vědět, že prodává zboží, které je v Itálii na trhu pod jiným složením? A takovému prodejci hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která zakazuje praxi dvojí kvality potravin, předložilo ministerstvo zemědělství vládě letos na jaře, schválená byla 20. května. Od 5. června čeká zákon na projednání ve sněmovně. Zákon zakazuje, aby byly v České republice prodávány výrobky pod stejným názvem a ve stejném obalu, ale s rozdílným složením oproti jiným zemím Evropské unie. Prodejcům za to hrozí pokuta až 50 milionů korun. Podle studie Evropské komise, která letos analyzovala celkem 1400 potravinářských výrobků v devatenácti zemích EU, lze o dvojí kvalitě mluvit u 31 procent potravin.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL