Vyjádření poslance Mariana Jurečky k vystoupení prezidenta Zemana k návrhu rozpočtu


23.10.2019

Facebook Mariana Jurečky:

Pan prezident byl dnes ve sněmovně podpořit vládní návrh státního rozpočtu na rok 2020, dovolím si několik poznámek.

Pan prezident kritizoval počty úředníků ve státní správě a výdaje resortů. OK, ale mezitím si v posledních letech nechat zvyšovat výdaje své prezidentské kanceláře i včetně rozšíření tiskového odboru.......trošku #chucpe Dovolím si tímto přátelskou kritiku (o které pan prezident hovořil) a námět, že by i svůj úřad mohl pan prezident zeštíhlit a zefektivnit. Díky 

Souhlasím s jeho kritikou neuvěřitelně štědře a zbytečně nastavené podpory OZE v letech 2008 až 2012, zde stát opravdu rozdal stovky miliard zbytečně, ale i on sam musí vědět, že teď tuto podporu nelze osekat tak jak o tom mluví. Pokud stát jednou dá na určitou dobu podporu, pak to zpětně těžko může zásadně měnit.

Pan prezident hovořil o tom, že Německá ekonomika neroste, bylo by fér říci, že neroste tak jak se očekávalo, ale pravdou je, že letos stále roste. HDP Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,5 z 0,8 procenta, pro rok 2021 pak instituty podle odhadují, že růst zrychlí na 1,4 procenta. Říci, že je to důsledek energiewende, to bych si netroufl, protože pro německou exportní ekonomiku zde jsou další faktory, které ji ovlivňují a to globální obchodní “válka” která se rozehrává mezi USA, Čínou a dalšími státy.

V závěru pan prezident mluvil kriticky o daňových výjímkách. Ano mohou nám některé vadit, ale je třeba si uvědomit, že tímto nástrojem například podporuje pracující rodiče a rodiny formou daňových slev a bonusů. Nebo také lesníky, či zemědělce formou zelené nafty, kdy letos to mnoho zemědělců potřebovalo jako sůl při opakovaných zásazích proti hrabošům, nebo to také pomáhá lesníkům při kalamitní situaci a mohl bych pokračovat! Tedy kritizovat tato opatření zní na první dobrou možná líbivě, ale není to tak jednoduché jak se může zdát. Každopádně ale oceňuji to, že pan prezident každý rok přijde do poslanecké sněmovny a dá své vyjádření ke státnímu rozpočtu, byť se některými jeho částmi nemusím souhlasit.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL