Poslanci KDU-ČSL chtějí ve Sněmovně jednat o útoku Turecka na Kurdy žijící na severu Sýrie


10.10.2019

Denik.cz

Poslanci KDU-ČSL chtějí ve Sněmovně jednat o útoku Turecka na Kurdy žijící na severu Sýrie.

 

Lidovci budou požadovat vysvětlení pozice premiéra Andreje Babiše. V Senátu chce téma otevřít Václav Láska.

„KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá “vytvoření bezpečné zóny”. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?,“ napsal na Twitteru předseda zahraničního výboru a poslanec Ondřej Benešík.

Podobně se vyjádřil i další lidovecký poslanec. „Porušení mezinárodních dohod, úmluvy OSN, destabilizaci a represe proti Kurdům, kteří pomohli porazit Islámský stát, další agresi a násilí, to není řešení, nechápu jak tohle mohl Andrej Babiš podpořit,“ napsal exministr zemědělství Marian Jurečka.

Poslanci tak reagovali na dnešní krok Ankary, která zahájila agresi vůči Kurdům v Sýrii. Předseda vlády Babiš na konci září po schůzce s tureckým prezidentem Erdoganem podpořil jeho záměr vytvořit v severní Sýrii „výstavbu bezpečnostní zóny“.

Senátor Václav Láska na svém Facebooku oznámil, že již požádal o svolání senátního zahraničního a bezpečnostního výboru. „Požádal jsem senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost, jehož jsem členem, aby na své jednání dne 16.10. zařadil bod “Turecká invaze”. A budu navrhovat odsuzující usnesení,“ uvedl Láska.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL