Poslanec Marian Jurečka připravuje novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu


29.04.2019

Hospodářské noviny:

 

Na sucho a úbytek orné půdy si stěžují nejen zemědělci, ale nedávno na tento problém upozorňoval i šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Richard Paulů. V jeho oboru je každý rok těžší sehnat obilí na slad. Podle Paulů od roku 1991 ubylo 260 tisíc hektarů orné půdy, což je přes deset procent současné výměry polí. Velkou část z ní zastavěli developeři, jiné pozemky zničila třeba eroze.

„Nejkvalitnější půda už je zastavěná supermarkety. Do budoucna bude nouze o potraviny,“ varoval viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček. Poslanci chtějí trend zastavit, proto připravují několik novel. Nejrychleji – asi do dvou týdnů – bude mít návrh změn zákona o ochraně zemědělského půdního fondu hotový exministr zemědělství a lidovecký poslanec Marian Jurečka . „Poslední suché roky ukazují, jak je situace vážná. Stát by proto měl hledat cesty, jak zvýšit ochranu půdy, v zákonech,“ řekl Jurečka s tím, že by chtěl do novely dostat dvě důležité změny. Jednak by rád prosadil zvýšení poplatků za vyjmutí polí ze zemědělského půdního fondu. Poplatek je nyní ve výši devítinásobku ceny za metr čtvereční půdy. „Investoři by si měli rozmyslet, zda chtějí budovat haly na orné půdě, nebo raději hledat parcely třeba vbrownfieldech,“ dodal exministr. Vedle toho plánuje zpřísnit podmínky pro vyjmutí orné půdy ve veřejném zájmu. Podle něj se nyní pod veřejný zájem schová mnoho projektů. Na své verzi už pracují i komunisté, kteří se ji chystají poslat do sněmovny na podzim.

„Půda je nenahraditelný zdroj, se kterým má stát nakládat podle zvláštních podmínek,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Právě ten novelu sepisuje a hodlá do ní vložit formu předkupního práva, což donedávna řada stran odmítala. Nyní ho může podpořit ČSSD. Kováčik chce ztížit převod pole na stavební parcelu tak, že majitel půdy ji bude muset vpřípadě prodeje nejprve nabídnout zemědělci, který na ní hospodaří. „Pokud by zemědělec odmítl, musel by vlastník půdu nabídnout ještě státu či obci. A až potom by s ní mohl nakládat volně,“ dodal Kováčik. Přichystal si i náhradní – mírnější – variantu, podle které by majitel pole musel státu předem pouze ohlásit, že se chystá půdu prodávat. Kováčikůvplán zajistit hospodářům předkupní právo u některých poslanců narazí, například piráti budou podle člena zemědělského výboru Radka Holomčíka striktně proti takové změně a pokusí se jí zabránit třeba i ústavní žalobou. Podle nich tak KSČM ustupuje nátlaku agrárních korporací, které bojují o půdu. Oporu ale komunisté mohou najít v ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD). „S návrhy se nejprve musím detailně seznámit. Ale prakticky všechny okolní země upravují podmínky nákupu či prodeje s preferencí aktivně hospodařících zemědělců. Podporujeme, aby podobnou ochranu měli i naši zemědělci,“ uvedl Toman. Poslanci se shodují hlavně na zvýšení ochrany zemědělské půdy. Jaký způsob vyberou, může ale právě Toman ovlivnit. Důležité bude i jednání vlivného zemědělského výboru, kterému šéfuje druhý muž hnutí ANO JaroslavFaltýnek. I ten pracuje na nové a přísnější verzi ochrany půdy. Před několika dny se kvůli tomu sešel s představiteli Agrární komory. Hodlá problém řešit tak, že výbor vybere společnou verzi novely. Faltýnek přitom nevyloučil, že podpoří návrh zdražit vyřazení zemědělských pozemků z fondu.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL