Stát osekává vedení svých firem, zbavuje se členů v dozorčích radách a představenstvech, Marian Jurečka nesouhlasí


22.03.2019

E15.cz

Státní a polostátní firmy mají fungovat efektivněji. Těmito slovy ministerstvo financí odůvodňuje, proč od začátku loňského roku – nedlouho poté, co ve Strakově akademii zasedla první vláda Andreje Babiše – proškrtalo téměř tři desítky pozic v dozorčích radách a představenstvech celkem sedmi firem, které jako majoritní vlastník ovládá.

„Jde nám o co největší efektivnost a funkčnost firem, které jako ministerstvo kontrolujeme,“ uvedl mluvčí rezortu Zdeněk Vojtěch. „Stále ale hlídáme, aby obsazení statutárních orgánů respektovalo strategické směřování každé firmy a zároveň bylo dostatečně odborné,“ dodal.

Například státní distributor paliv Čepro nebo provozovatel ropovodů Mero mají od nového roku místo pěti míst v dozorčí radě jenom tři. Čepro má navíc od loňského dubna čtyři členy představenstva, do té doby jich bylo o jednoho více. Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) přišly o dvě místa v dosud pětičlenném představenstvu, společnost Letiště Praha o jedno.

Vojtěch připomíná, že u ČEB a EGAP nastalo zeštíhlení dozorčí rady v rámci změny akcionářské struktury s cílem zjednodušit jejich řízení. ČEB a EGAP tak namísto čtyř ministerstev ovládá už jenom rezort financí, což se odrazilo i na počtu míst v dozorčí radě. V ostatních případech už ale šlo o iniciativu samotného úřadu.

Kroky ministerstva financí mají firmám ušetřit v souhrnu vyšší jednotky milionů korun. Podle bývalého ministra zemědělství Sobotkovy vlády Mariana Jurečky (KDU-ČSL) však milionové úspory nevyváží dopady, které může způsobit ztráta odborníků. „Několik zrušených míst se týká i členů, kteří byli do kontrolních orgánů dosazeni lidovci. Přitom jde o odborníky, jakým je například známý ekonom Vladimír Pikora,“ říká Jurečka. Podle něho tak rezort spíše posiluje svou pozici ve firmách.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL