Vystoupení poslance Mariana Jurečky k tématu mýtného v Poslanecké sněmovně ČR


14.03.2019

Pár postřehů a poznámek ke kauze mýtného systému:

- V roce 2016 ministr dopravy dle mého názoru nezákonně zadává JŘBU na tři roky pro další výběr mýta, byť v tu dobu prokazatelně nabízí jiný potenciální dodavatel schopnost převzít od 1. 1. 2017 systém a mýto vybírat! Byť pan ministr Ťok dnes tvrdí, že to nebylo možné.

- Tato nabídka Sky Tollu v roce 2016 byla ročně o 1 mld. Kč nižší než ta nabídnuta “sleva” co vyjednal pan ministr Ťok. Tedy za tři roky 3 mld. Kč, které díky Hnuti ANO stát zbytečně vydal!

-V loňském roce stát dosoutěžil výběr mýta na příštích deset let od 1. 1. 2020. Zadáním bylo rozšířit výběr mýta o 900 km silnic 1. třídy. 14 dnů po podpisu smlouvy pan ministr Ťok rozhodl, že byť vítězná firma vybuduje systém i pro oněch 900 km a logicky stát tyto náklady ponese, tak z toho nevybere ani korunu! Tedy je to naprosto zbytečný požadavek, vybírat mýto se bude na stávajících rychlostních komunikacích!

-Kapsch nabízel v roce 2018, že by pro výběr na rychlostních komunikacích jeho nabídka byla levnější než současná vysoutěžená o 3,85 mld. Kč!

-Nepochopitelně ministr dopravy nevyužil nabídky Kapsch, aby celý výběr mýtného realizoval stát sám, tak jak je to běžné v jiných státech (Rakousko, Polsko, Německo...).

-Tedy Hnutí ANO mohlo mezi lety 2017-2020 ušetřit 3 mld. Kč a mezi roky 2020-2030 ušetřit dalších 3,85 mld. Kč. -Pro neschopnost pana ministra dopravy stát zbytečně vydal a vydá skoro 7 mld. Kč.

 

Zároveň jsem k tomuto tématu vystoupil na půdě poslanecké sněmovny. Stenozáznam mého vystoupení naleznete ZDE

 

Marian Jurečka


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL