Lidovci půjdou do eurovoleb s podporou dalších menších stran


05.02.2019

Zdroj: Eurozprávy.cz

Kandidátku KDU-ČSL do voleb do Evropského parlamentu podpoří několik menších stran a nezávislé osobnosti. Nejvýše z nich bude na osmém místě bývalá poslankyně Nina Nováková (nez., dříve TOP 09). ČTK to po dnešním jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl jeho místopředseda Marian Jurečka. Volby se uskuteční 24. a 25. května. Kromě parlamentních stran chystají kandidátky i nově vzniklá hnutí, založili je například europoslanci Jaromír Štětina nebo Pavel Telička a Petr Ježek.

"Kandidátka bude podporována SNK ED, Korunou českou, Konzervativní stranou a Sdružením pro místní správu. Ještě se vyjednává podpora desítek regionálních sdružení, která například uspěla v regionálních volbách," řekl Jurečka.

Původně se spekulovalo o tom, že KDU-ČSL půjde do eurovoleb s TOP 09 a STAN, které o společné kandidátce dál jednají. Lidovci se nakonec rozhodli pro samostatnou. "Snažíme se integrovat síly od středu napravo a skutečné osobnosti, které na kandidátce jsou," uvedl Jurečka. Novákovou na osmém místě doplní na 16. místě Jiří Witzany (SNK ED), na 18. místopředseda Koruny české Petr Krátký, na 20. Zdenka Rybová (Konzervativní strana) a na 23. místě Lukáš Vermach (Sdružení pro místní správu).

"KDU-ČSL jde do voleb jako proevropská konzervativní strana, která má potenciál kolem sebe sdružovat další menší subjekty téhož programového ladění," doplnil lídr kandidátky, europoslanec Pavel Svoboda.

Také další kandidátky vedou současní europoslanci. ODS povede Jan Zahradil, ČSSD Pavel Poc, KSČM Kateřina Konečná, TOP 09 Jiří Pospíšil a STAN Stanislav Polčák. ANO zatím o lídrovi nerozhodlo, jeho předseda Andrej Babiš preferuje europoslankyni Ditu Charanzovou.

Kandidaturu už oznámila také například Strana zelených pod vedení Petra Štěpánka. Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli v roce 2014 zvoleni za ANO, založili politické hnutí Hlas. Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina oznámil, že chce jít do voleb se svým hnutím Evropa společně.

Evropské volby v roce 2014 v Česku vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. V EP získaly po čtyřech mandátech, stejný počet měla ČSSD. Komunisté a KDU-ČSL dostali po třech mandátech, ODS dva, Svobodní a STAN jeden. Letos v květnu voliči rozhodou o obsazení 21 míst českých poslanců v EP.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL