Hlasování o zdanění restitucí předcházela emotivní debata- forum24


25.01.2019

FORUM24:

Poslanci ANO, ČSSD a SPD podpořili komunistický návrh revidovat církevní restituce z roku 2012. Cílem novely je uvalit dodatečnou daň na finanční náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Stát by měl náhrady danit od příštího roku. Pravicová opozice neprosadila návrh TOP 09 na zamítnutí sporné předlohy. Očekává se, že proti předloze se postaví Senát a norma se tak vrátí do Sněmovny. Zatížení náhrad patřilo k podmínkám komunistů pro toleranci vlády ANO a ČSSD.

Hlasování předcházela emotivní debata. Předlohu ostře kritizovali pravicoví poslanci. „Pevně věřím, že se většina z vás bude jednou za své hlasování stydět,“ řekl ve sněmovní rozpravě předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a na adresu poslanců, kteří pro novelu zvedli ruku, dodal: „Lžete a kradete!“ Zákonodárci pravicových stran společně s Piráty poukazovali na to, že podle několika právních analýz komunistickou novelu stejně označí za neplatnou Ústavní soud.

Ústavně-právní výbor Sněmovny si nechal vypracovat několik právních analýz. Vyplývá z nich, že dodatečné zdanění je protiústavní. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik vystoupil v debatě s provokativní poznámkou, že církev je nepopulární, protože se vzdálila učení Ježíše Krista.

To nechtěli nechat bez odezvy křesťanští demokraté. Místopředseda lidovců Marián Jurečka tak následně zmínil církevní hodnostáře, kteří pomáhají lidem a dodal, že takových je mnoho. Připomněl také práci katolické Charity, která pomáhá více než milionu lidí. Pak už Jurečka nemohl říct nic, protože schůzi předsedal další komunista, Vojtěch Filip, který mu vypnul mikrofon. Argumentoval tím, že Jurečka překročil dvě minuty vymezené na faktickou poznámku. Poslanec ODS Marek Benda k tomu řekl: „Komunisté zase hodnotí postavení církve. A protože se jim zdá nesprávné, tak je třeba si na církve došlápnout.“


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL