Jurečka chce snížit DPH na palivové dřevo spolu s návrhem vlády měnícím EET


14.12.2018

S návrhem snížit daň z přidané hodnoty na palivové dříví, stavební řezivo, dřevěné brikety a pelety z 15 na 10 procent přišel první místopředseda KDU-ČSL a jeden z kandidátů na nového šéfa strany Marian Jurečka. Nový návrh lidovců se přitom pokouší přilepit k vládnímu návrhu, který mění pravidla pro elektronickou evidenci tržeb. Ten opozice zatím odmítá.

„Mohl by zlepšit situaci na trhu s dřívím, podpořit spotřebu na území České republiky a zlepšit nepřímo kvalitu ovzduší, protože pokud budou využívat domácnosti dříví nebo dřevěné brikety a pelety, je to výrazně čistší zdroj než využívání hnědého uhlí,“ řekl iDNES.cz Jurečka v průběhu celostátní konference lidovců.

Už před pár dny poslanci šesti stran napříč spektrem navrhli snížení daně z přidané hodnoty na teplo z 15 na deset procent.

„V minulých týdnech jsem podával pozměňovací návrhy na snížení DPH, které měly za cíl nejen snížit výdaje domácností, ale především svým vedlejším efektem také přispět k lepšímu životnímu prostředí. Jsou to návrhy na snížení DPH u tepla pro domácnosti, které jsou napojeny na centrální zásobování tepla, dále snížení DPH na zemní plyn, či snížení DPH na biopotraviny. Na nejnižší sazbu 10 procent,“ připomněl Jurečka.

Nižší DPH na dálkové teplo navrhla společně skupina poslanců z ODS, ANO, KDU-ČSL, ČSSD, STAN a od Pirátů. A snaží se to „přilepit“ k vládnímu daňovému balíčku.

Návrh přilepený k třetí a čtvrté vlně evidence tržeb

O palivovém dřevu a nižším DPH na něj se podle pátečního vyjádření prvního místopředsedy lidovců Jurečky bude hlasovat až spolu s vládním návrhem, který počítá se startem třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb.

Aby tak Jurečka svůj záměr s nižší DPH na palivové dřevo prosadil, musel by zároveň projít vládní návrh, proti němuž dosud opoziční strany tvrdě bojovaly.

Jurečka svůj návrh představil před blížící se volbou předsedy KDU-ČSL, Lidovci budou nástupce Pavla Bělobrádka do čela strany volit na jaře příštího roku. O post šéfa strany se na jaře Jurečka utká s šéfem poslanců KDU-ČSL Janem Bartoškem a s poslancem Markem Výborným. Kandidaturu zatím nevyloučil ani senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL