Lidovci navrhují vyšší daňové slevy na studenty


03.11.2018

Praha 31. října (ČTK) - Lidovci chtějí zavést vyšší daňové slevy na studenty středních a vysokých škol a chtějí zrušit strop pro daňový bonus. Novinářům to dnes řekl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Opatření by podle něj mělo pomoci zejména rodinám s nižšími příjmy, které mají v současnosti problémy se zajištěním studijních podmínek pro své děti.

V případě vysokoškolského studenta by podle návrhu KDU-ČSL mohl rodič ročně uplatnit slevu na dani 12.702 korun. Na středoškolského studenta by mohl rodič využít poloviční slevu, tedy 6351 korun. "Často se skloňuje otázka toho, že v České republice je problém, aby děti ze středně a nízkopříjmových rodin dokázaly získat vysokoškolské vzdělání. Proto jdeme touto cestou jako reakci na to, abychom tyto rodiny dokázali podpořit," řekl Jurečka. Lidovci také chtějí zvýšit daňovou slevu na vyživované děti. U prvního a druhého dítěte by to mělo být o 6000 korun ročně, u třetího a dalšího dítěte o 12.000 korun ročně. Zároveň chtějí zrušit strop pro daňový bonus, který v současnosti činí 60.300 korun. Opatření by podle Jurečky podpořilo pracující rodiče s nízkými příjmy. Přímý dopad všech opatření do rozpočtu by podle Jurečky znamenal snížení státních příjmů zhruba o 18,4 miliardy korun. Lidovecký místopředseda ale předpokládá, že rodiny by většinu peněz ušetřených na daních využily k nákupu zboží a služeb, proto by reálný dopad na rozpočet znamenal snížení příjmů o 8,3 miliardy korun.​


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL