Marian Jurečka k trendu vylidňování malých obcí


22.08.2018

Zprávy idnes.cz:

Pomoci udržet lidi v malých obcích, které mají do pěti set obyvatel, má návrh, který ve středu před novináři obhajoval první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Zaměstnaní lidé v malých obcích s nízkým potenciálem rozvoje by měli mít nárok na slevu na sociálním pojištění 500 korun měsíčně.

„Trend vylidňování malýchobcí je třeba zastavit,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL Jurečka. Sleva by pomohla lidem s nižším příjmem, jejichž vyměřovací náklad je nižší než 1,5násobek průměrné mzdy.

Přijetí jeho návrhu by znamenalo, že by pracujícím manželům nebo partnerům zůstala v peněžence tisícovka měsíčně navíc. A tu podle místopředsedy lidovců pak mohli využít na dopravu dětí do škol, do zaměstnání nebo na nákupy.

Návrh, pokud by byl přijat, by se mohl dotknout asi 1 850 obcí, z velké části v příhraničních oblastech bývalých Sudet. Na slevu by podle výpočtu KDU-ČSL mohlo dosáhnout až 233 tisíc obyvatel a ročně by nová sleva na sociálním pojištění stát vyšla na necelých 1,4 miliardy korun.

„Minimálně chceme, aby se o tom otevřela debata,“ řekl Jurečka. Příliš ho ale nepřekvapilo, že k návrhu ve středu vláda Andreje Babiše zaujala negativní stanovisko, protože ho označila za nesystémový krok. Podle místopředsedy lidovců jde o to, aby se politici začali bavit o pomoci oblastem, na které z Prahy není tolik vidět, a když předloží vláda návrh, v němž budou kritéria pomoci nejmenším obcím nastavena trochu jinak, nemá problém ho podpořit.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL