Otázky Václava Moravce: Marian Jurečka o kvalitě a bezpečnosti potravin


27.08.2017
27.8.2017 12:00 ČT 1 Otázky Václava Moravce
Co vše jsme ochotni strávit? Ministr zemědělství Marian Jurečka, eurokomisařka Věra Jourová a vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy Jana Hajšlová.

Marian Jurečka: "Je spoustu výrobků, které hlavně nadnárodní společnosti vyrábějí, mají stelný obal, stejný logotyp, stejnou grafiku ale různé složení.Je tu dvojí kvalita, která je v neprospěch spotřebitelů v České republice, na Slovensku, v Maďarsku. Velice obtížně se posouváme v té problematice na té evropské úrovni kupředu. Tam je podle mě jeden velice silný důvod, a to je obrovský tlak těch globálních společností, které tak lobbují proto, aby se v této věci pokud možno vůbec nic neměnilo. Pak byl důležitý druhý moment, přesvědčit především ministry starých členských států. Já jsem nad tím tématem seděl hodinu s německým spolkovým ministrem Schmidtem a asi až na tom jednání v červenci, když jsem mu donesl tyto výsledky, tak teprve i on uznal a říkal, opravdu vnímáme to jako problém, který trápí část Evropské unie a jsme otevřeni tomu to řešit. A ještě jenom uvedu, co také si myslím, že pomohlo teď tu diskusi posunout dál, že jsme do toho testu zařadili i nepotravinářské výrobky. Protože tady zase má mně někdo vysvětlit to, že snad český spotřebitel preferuje to, na základě nějakých svých chutí a návyků, že by chtěl mít prací prášek s nižším obsahem účinné látky, než má spotřebitel v Rakousku? Nebo v Německu? Tak to mi přijde neuvěřitelné."

Záznam pořadu naleznete ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL