Jurečka přitvrzuje boj s nakaženými divočáky. Myslivci dostanou 3 tisíce za zastřelené prase


10.08.2017

ČT24, 10. 8. 2017

Myslivci v oblasti s africkým morem dostanou za odlov divočáků vyšší zástřelné. Zvýší se z 2000 na 3000 korun. Za odchyt do klecí dostanou 4000 korun.

Částka pro myslivce se tak mění tento týden už podruhé. Začátkem týdne hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek uvedl, že bude myslivcům v okrese Zlín mimo ohnisko nákazy zvýšeno zástřelné za uloveného divočáka z 1000 na 2000 korun. Nové částky oznámil na dnešním jednání s myslivci ministr zemědělství Marián Jurečka. Myslivci je budou dostávat od pondělí 14. srpna.

Chceme urychlit odlov, říká ministr

Zvýšení částek má podle ministra motivovat myslivce k intenzivnímu odlovu divokých prasat. „Hlavním cílem je udržet tu nákazu v červeném území a příští měsíc populaci černé zvěře v této oblasti zlikvidovat,“ uvedl Jurečka.

Dnes odpoledne začnou odborníci proškolovat myslivce v zacházení s odchytovými zařízeními. Klece by myslivci měli podle Jurečky začít v ohnisku nákazy využívat co nejdříve. Zároveň s tím bude spojeno intenzivní vnadění.

Ministerstvo zemědělství navíc jedná s Evropskou komisí o snížení rozlohy zamořeného území z dosavadního celého okresu Zlín pouze na ohnisko nákazy o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečních. Díky tomu by měli myslivci možnost konzumovat ulovená prasata mimo červenou zónu, u kterých se nákaza africkým morem neprokáže.

Platí zákaz vstupu do lesů a na pole

„Pokud se nám podaří získat od Evropské komise souhlas, začneme s nákupem chladicích zařízení,“ uvedl Jurečka. Chladicí boxy mají myslivcům sloužit k uchování ulovených zvířat a v případě, že budou zdravá, budou je moci využít ke spotřebě.

Od včerejška platí v celé oblasti, kde se objevil africký mor prasat zákaz vstupu do lesů a na pole.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. K dnešku bylo podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda v ohnisku nákazy potvrzeno 89 případů choroby. Přenášejí ji volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

AUTOR tof

Celý článek a video ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL