Český rozhlas Radiožurnál: Dvojí kvalita potravin


28.07.2017

Český rozhlas Radiožurnál, 27. července 2017

Vladimír KROC, moderátor

Evropská komise nepovažuje problém dvojí kvality potravin za nevýznamný. To dnes řekl její předseda Jean-Claude Juncker. Na společné tiskové konferenci se slovenským premiérem Robertem Ficem v Bruselu dodal, že komise bude této otázce věnovat plnou pozornost. Novou legislativu, která by měla dvojí kvalitě potravin zabránit, v tuto chvíli nepředpokládá. Do budoucna ji ale nevylučuje. Hostem publicistiky je ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka. Dobrý den.

Marian JUREČKAministr zemědělství

Dobrý podvečer.

Vladimír KROC, moderátor

„Je mi jedno, jestli je kočka černá nebo bílá, hlavně že chytá myši,“ takto odpověděl slovenský premiér na otázku novinářů, jestli není zklamaný z toho, že mu předseda Evropské komise nepřislíbil novou legislativu. Vidíte to podobně nebo chápete Junckerovu odpověď jako vágní?

Marian JUREČKAministr zemědělství

No, nejsem úplně nadšený z odpovědi pana předsedy Junckera, protože tak, jak já si tu situaci analyzuji už několik měsíců s našimi kolegy z Ministerstva zemědělství, tak musím říct, že asi bez úpravy legislativy se neobejdeme, protože ta legislativa opravdu neřeší ty rozdíly mezi jednotlivými členskými státy a neřeší prodejce a výrobce. My potřebujeme opravdu se dostat k tomu výrobci, a to současná legislativa těm dozorovým orgánům neumožňuje, a takto jsem i vysvětloval paní eurokomisařce Jourové a jejím lidem.

Vladimír KROC, moderátor

Jak by ale podle vašich představ tedy ta nová legislativa měla vypadat? Opravdu ten problém vyřeší zavedení nových pravidel?

Marian JUREČKAministr zemědělství

Je to úplně jednoduchý princip, prostě pokud je tady stejný výrobce, který vyrábí výrobek pro evropský trh a který ten výrobek je stejný na první pohled, má stejný tvar, stejný obal, logo, typ, grafiku a stejný název například, tak aby měl také stejné složení.

Vladimír KROC, moderátor

A jakým způsobem se to bude kontrolovat?

Marian JUREČKAministr zemědělství

Tak jako dnes kontrolujeme v rámci dozorových orgánů spoustu jiných parametrů výrobků, tak toto se dá u kompetence buďto Státní zemědělské a potravinářské inspekci, pokud by se to týkalo jenom potravin, pokud by se to týkalo třeba například i pracích prášků či jiných výrobků, tak tam by ta kompetence mohla být u České obchodní inspekce.

Vladimír KROC, moderátor

Pokud tedy ale, jak jsme slyšeli, Evropská komise bude otázce věnovat plnou pozornost, ale novou legislativu nechystá. Jak tomu rozumíte, jaké kroky může komise podle vás v zabránění dvojí kvality potravin podniknout?

Marian JUREČKAministr zemědělství

No, já jsem přesvědčen o tom, že pokud bude opravdu komise tomu věnovat plnou pozornost a s tím problémem se do hloubky seznámí, tak nakonec bude muset podle mě dospět k tomu názoru, o kterém já tady teď hovořím, že prostě bez úpravy legislativy, neříkám, že musí být úplně nová legislativa, ale měla by být upravena ta stávající, aby se tam ty kompetence těch dozorových orgánů, srovnávat i to zboží od jiných výrobců a na jiných trzích v jiných členských státech, aby se tam tato kompetence dostala, tak bez toho to podle mě stejně nepůjde.

Vladimír KROC, moderátor

A není tou hlavní cestou zvyšování sebevědomí zákazníků a zkrátka zvyšující se poptávka po těch kvalitních produktech?

Marian JUREČKAministr zemědělství

To samozřejmě je také cestou. Já také někdy říkám, že v České republice by se neprodalo nic, kdyby to zákazníci nekupovali, ale ten zákazník má sloužit situaci, prostě nemůže si pamatovat složení výrobků, na který narazí v Rakousku nebo v Německu a přijít do českého obchodu a teď to srovnává, vzpomínám na to, jestli před 2 nebo 3 měsíci stejný výrobek v Německu měl také stejný obsah, já nevím, kávy nebo kakaa nebo nějakého jiného, nějaké jiné složky, to prostě potom zákazníkovi obecně a plošně úplně chtít nemůžeme.

Vladimír KROC, moderátor

A jak v tomto směru může pomoci třeba označení původu potravin, mám nemysli, že když budou zákazníci dávat přednost domácím produktům, tak mohou mít lepší přehled o tom, co jedí?

Marian JUREČKAministr zemědělství

Tak to já samozřejmě obecně preferuji a vlastně ty kroky, které jsme poslední 3 roky dělal, vedou k tomu, aby zákazník byl jednoduše orientovatelný, aby se mohl velice rychle rozhodovat a aby měl informaci o původu toho výrobku, o jeho výrobním procesu, tak například u masa hovězího, vepřového, drůbežího tu informaci už dneska jasně má, máme tady od 1. ledna také českou potravinu, která jasně legislativně říká, co je potravina českého původu, takže v té věci se snažíme posunovat tu informovanost zákazníka, ale samozřejmě ono to nějaký čas trvá, než zákazník ty informace začne vyhledávat a začne měnit své nákupní návyky.

Vladimír KROC, moderátor

A co v tuto chvíli krom toho, co jste právě řekl, můžeme dělat nebo můžete dělat na národní úrovni?

Marian JUREČKAministr zemědělství

No, tak my na národní úrovni se samozřejmě snažíme, Česká republika je v tomto lídr, tak se snažíme to téma prostě na evropské úrovni tlačit a přesvědčovat naše partnery o tom, že to je problém. Já jsem dneska měl třeba jednání se saským ministrem zemědělství, který vyjadřuje úplně plnou podporu a řekl, byť to není problém u nás a problém, který se týká našich zákazníků, tak my prostě vás podporujeme, protože to je problém jiného členského státu a máme být solidární. Takže já se snažím to téma prostě v rámci komunikace, jak se říká, tlačit a zároveň říkat i to řešení a vlastně vidíme, že po 2 týdnech od jednání Rady ministrů zemědělství i pan předseda Juncker řekl, poprvé historicky řekl, je to problém a budeme mu věnovat pozornost a to považuji taky za určitý dílčí úspěch té naší snahy.

Vladimír KROC, moderátor

Jinými slovy, jestli vás dobře chápu, je to takové poloviční vítězství, čili, jak budete postupovat dál jako V4?

Marian JUREČKAministr zemědělství

Já se nevzdávám. Je to, řekněme, pro Prahu dílčí krok v sérii dalších kroků k tomu výsledku a prostě budu dělat další kroky. Já jsem požádal paní eurokomisařku Jourovou, aby udělali to šetření, které jsme udělali my v pěti státech, aby ho nechala udělala v celé Evropské unii, protože já jako ministr členského státu nemůžu sanovat práci komise, už teď si myslím, že jsem udělal nad rámec běžných úkonů některé věci. A řekl jsem také, že plánuji udělat v brzké době ještě srovnání kvality výrobků pro kojence, to znamená, kojeneckou výživu, protože tam taky máme indikace, že můžou být poměrně významné rozdíly a tady už se to může dotýkat i zdraví lidí. A budeme chtít ještě srovnat privátní značky řetězců, protože teda taky máme indikaci, že řetězce dělají docela velké rozdíly v rámci privátních značek.

Vladimír KROC, moderátor

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Děkujeme. Na shledanou.

Marian JUREČKAministr zemědělství

Také děkuji, pěkný den.

 

Rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

 


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL