Hradiště má pamětní desku připomínající povodně 1997. Odhalil ji ministr


29.06.2017

Pamětní desku odhalili ve čtvrtek 29. června v uherskohradišťském přístavišti u příležitosti 20. výročí ničivých povodní v roce 1997.

„Povodně byly katastrofou. Síla i ničivost vody nás tehdy překvapily. Nejhorším důsledkem byla ztráta 49 lidských životů,“ uvedl Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy. Povodně udeřily ve velkém v Uherském Hradišti a Starém Městě. „Tehdy jsme nebyli připraveni. To ale vyrovnalo obrovské úsilí pomáhajících,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Ten prozradil, že zídka pod pamětní deskou je součástí protipovodňových opatření.

Jurečka má blízko do Troubek

Akce se zúčastnil i ministr zemědělství Marian Jurečka, kterého dvacet let staré události silně zasáhly. Bydlí totiž blízko obce Troubky, jež záplavy postihly nejvíce. „Mám tam blízké přátele. Trauma u nich přetrvává. Stačí, aby v televizi při hlášení počasí zaslechli, že má více pršet,“ zmínil ministr.

Kromě negativních následků ale ze záplav vyplynulo i něco dobrého. „Vznikla nová protipovodňová opatření. Tragické události znamenaly i vzájemnou pomoc a solidaritu. Poznali jsme schopnosti armády, hasičů a členů záchranných složek. Pomáhat si v těžkých chvílích je důležité. Ještě důležitější je ale nezapomenout,“ sdělil Václav Gargulák.

114 lidí nepřežilo

Pravděpodobně největší živelná katastrofa v moderních českých dějinách začala 5. července 1997, za její konec se uvádí datum 29. července, kdy v České republice skončil třetí povodňový stupeň. Voda tehdy zasáhla také území Polska, Slovenska a Rakouska. Celkem přišlo o život 114 lidí. Materiální škody se jen v České republice vyšplhaly na astronomických 63 miliard korun.

Marek Bartošík

Celý článek ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL