Nebojíme se napravit EET i daně. Jsme alternativou pro zklamané voliče, říká Jurečka


21.06.2017

21. 6. 2017 ČRo Plus

Zjednodušit daňový systém, více zvýhodnit rodiny s dětmi a zrušit elektronickou evidenci tržeb pro malé podnikatele. To jsou hlavní body, které na úterní tiskové konferenci představily strany budoucí volební koalice Starostové a nezávislí a KDU-ČSL. Proč nyní EET chtějí lidovci rušit, když byli ve vládě, která ji zaváděla? A nesnaží se před volbami tvářit, jako by byli opoziční stranou? Hostem Interview Plus byl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Naší podmínkou pro zavedení EET bylo zpracování kvalitních analýz dopadů na jednotlivé podnikatelské sektory. Ministerstvo financí nějaké předkládalo, ale měli jsme pochybnosti o jejich relevanci. Proto jsme požadovali rozdělení na čtyři fáze, aby o posledních dvou rozhodovala až nová vláda,“ vysvětluje Jurečka.

EET samotná podle Jurečky není špatný nápad. Podnikatelé z maloobchodu a pohostinství totiž měli problém s nekalou konkurencí těch, kteří nevydávali daňové doklady a vypláceli zaměstnance načerno. U některých podnikatelů ovšem EET neznamená lepší výběr daní, ale jen vyšší náklady.

Změnu EET do koaliční smlouvy

Jurečka: „Předkládali jsme konkrétní pozměňovací návrhy do Poslanecké sněmovny, některé ale bohužel nepodpořila ani ODS a TOP 09,“ připomíná první místopředseda KDU-ČSL. Pokud by lidovci po volbách byli ve vládě, snažili by se změnu EET prosadit jako bod koaliční smlouvy.

Klidná vládní síla

Přestože je KDU-ČSL ve vládě, snaží se podle Jurečky ve spolupráci se Starosty nabídnout voličům alternativu. Oproti ostatním vládním stranám prý nabízejí politiky, kteří za sebou mají dobře odvedenou práci a žádné skandály.

Nabízí se tedy otázka, proč byli lidovci ve vládě s ČSSD a hnutím ANO? „Tehdy nebyla jiná alternativa a programově jsme se dokázali shodnout. To, jak se pak představitelé stran chovají, musí zhodnotit voliči. My jsme nebyli u schůzek Andreje Babiše s novináři, nevydávali korunové dluhopisy a naši ministři nemuseli být odvoláváni pro neschopnost. My jsme naopak na tyto problémy upozorňovali a snažili se je řešit,“ uzavírá Jurečka.

Poslechněte si celý rozhovor s 1. místopředsedou Marian jurečkou ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL