Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes jednal se svým maďarským protějškem o aktuálních tématech evropského zemědělství


22.06.2017

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes v Židlochovicích sešel s maďarským ministrem zemědělství Sándorem Fazekasem. Jednali mimo jiné o Společné zemědělské politice (SZP), například o jejím celkovém zjednodušení a snížení byrokracie. Dále hovořili o Společné rybářské politice, o nekalých obchodních praktikách a také o nutnosti podpory legislativy proti dvojí kvalitě potravin.

„Prosazujeme, aby nová Společná zemědělská politika byla celkově jednodušší. Musí dojít ke  změnám, které stanoví jasná a jednoduchá pravidla pro zemědělce, kterým chceme vyjít maximálně vstříc. S tím souvisí také náš zásadní cíl snížit administrativní zátěž pro zemědělce i státní správu o desítky procent,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V rámci SZP oba ministři zemědělství probírali způsoby řešení a možná opatření podporující reálné zjednodušení SZP, rovné podmínky pro všechny zemědělce v Evropské unii, generační obměnu, minimalizaci negativních zásahů zemědělství do životního prostředí, potřebu zvýšení konkurenceschopnosti zemědělských podniků nebo zlepšení kvality života na venkově.

Ministr Marian Jurečka poděkoval maďarskému kolegovi za podporu v otázce dvojí kvality potravin. Maďarské straně také vadí diskriminace části zákazníků v podobě nabídky produktů stejné značky ale rozdílné kvality. Česká republika vítá úsilí, které Maďarsko v tomto ohledu vynakládá, a cení si také prezentace výsledků testu provedeného v Maďarsku. Český ministr požádal Sándora Fazekase, aby podpořil řešení tohoto problému na úrovni Evropské unie.

„Do budoucna může být přínosné zveřejňovat výsledky testů kvality potravin tak, aby si spotřebitelé mohli sami udělat představu a rozhodnout se, který výrobek si koupí, a tím podpoří jeho výrobce,“ řekl ministr Jurečka.

Maďarsko patří k tradičním a významným obchodním partnerům České republiky v agrárním obchodu. Nejvýznamnějšími položkami českého agrárního vývozu jsou čokoláda, uzeniny a v posledních letech také nealkoholické nápoje, pekařské zboží a cukr. Z Maďarska se k nám nejvíce dováží přípravky pro výživu zvířat, drůbeží maso a droby, slunečnicový olej nebo pekařské výrobky.

V rámci dvoudenní oficiální návštěvy se maďarská delegace zúčastní mimo jiné prohlídky Pivovaru Starobrno, podniku Zetor Tractors, zavítá do ekologické firmy Sonnentor, která vyrábí čaje a koření, a také navštíví Vinařství Maděřič.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

 


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL