Ministr Jurečka podporuje vznik sociální farmy Dobroty z venkova v Šumperku


03.04.2017

Kvalitní zelenina, ovocné džemy, čajové směsi i domácí těstoviny, toho všeho se lidé za čas budou moci dočkat od sociálního podniku pojmenovaného Dobroty z venkova.

Firmu, která bude zaměstnávat lidi se zdravotním či mentálním hendikepem založila Nataša Strakošová Strakošová ze Šumperka. Její jméno je především spojeno s vybudováním základní a střední školy Pomněnka, kde se vzdělávají desítky dětí s mentálním a kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra. Škola v Šumperku působí přes dvacet let a se sociální firmou bude úzce spolupracovat.

„Sociální podnik jsme založily s kolegyní a chceme s něm věnovat oblastem zahradnictví a potravinářských služeb. Pro tyto účely jsme zakoupily parcelu v Mitrovicích u Moravičan, kde jsou vhodné podmínky pro pěstování zeleniny v bio kvalitě. Využijeme také školní zahradu,“ vysvětlila Nataša Strakošová Vykydalová. Ve firmě by mělo najít zpočátku zaměstnání zhruba pět lidí, ale počítá se, že se podnik bude časem rozšiřovat.

Cukety, bylinky i sirupy

Zpočátku se plánuje pěstování cuket, červené řepy, dýní a bylinek. Ve finále se bude jednat o výrobu sirupů, marmelád, chutney i pečených čajů. „Zásobovat budeme zpočátku naší školní kuchyni, ale výpěstky budeme také nabízet ostatním školám a také veřejnosti na farmářských trzích,“ dodala Nataša Strakošová Vykydalová. Přímo ve školní jídelně se nyní rozjíždí výroba těstovin, ale sociální firma má již také nasmlouvané objednávky na dodávky obložených baget. Hodlá také nabízet cateringové služby studené kuchyně pro veřejnost.

Podpora komory i ministra

Záštitu nad sociální firmou převzala Agrární komora Olomouckého kraje. „Je výborné, že se na farmářských trzích objeví bio zelenina přímo ze zdejšího regionu, většinou jinak jde o produkty ze vzdálenějších míst,“ konstatovala Lucie Hošková z Agrární komory.

Školu Pomněnka i projekt sociální firmy si přijel prohlédnout i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Jedná se o dobrý nápad, sociální firmy zaměřené na zemědělství v zahraničí velmi dobře fungují. Už i některé naše podniky tohoto typu jsou velmi úspěšné,“ řekl Marian Jurečka. 


Autor: Hana Kubová

Celý článek ZDE.

FotogalerieÚvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL