Ministr zemědělství v doprovodu podnikatelů zahajuje pracovní cestu na Kubě


20.03.2017

Tisková zpráva – Podpořit vstup českých firem na kubánský trh a zprostředkovat kontakty českým podnikatelům a institucím s kubánskými státními podniky a Kubánskou obchodní komorou je cílem dnes zahajované pracovní cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky na Kubě. Doprovází ho podnikatelská mise zástupců 30 českých firem. Jde především o společnosti z oboru zemědělství, potravinářství, chovu či podniky zabývající se technologiemi pro potravinářský průmysl.

„Cílem naší cesty na Kubu je především posilování vztahů mezi oběma zeměmi a jejími institucemi a také zlepšení vzájemné obchodní spolupráce. Zejména v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií bylo Československo historicky jedním z největších dodavatelů na Kubu. Věřím proto, že na tuto spolupráci dokážeme navázat především v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií, kde evidujeme zájem českých firem například o modernizaci cukrovarů, pivovarů a dalších zařízení,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministr Jurečka má dnes na programu návštěvu Mezinárodního zemědělsko-průmyslového a potravinářského veletrhu FIAGROP 2017, kterého se účastní i Česká republika. Jde o největší zemědělský veletrh na Kubě, jehož součástí jsou i odborné konference.

Po zítřejším jednání na Ministerstvu potravinářské výroby Kuby se ministr Marian Jurečka sejde k bilaterálním rozhovorům se svým kubánským protějškem Gustavo Rodríguezem Rollerem. „Kubánským spotřebitelům můžeme nabídnout řadu kvalitních zpracovaných zemědělských produktů, nápojů a potravin za konkurenceschopné ceny. Kromě masa a mléka je to například český slad, který už se na Kubu vyváží, chmel, pivo, obiloviny, lihoviny a cukrovinky. Pro zjednodušení vstupu českých podniků a produktů živočišné výroby na kubánský trh je důležité vyjasnění veterinárních otázek a pokrok v certifikaci českých vývozců,“ uvedl ministr Jurečka.

V dalších dnech se ministr Marian Jurečka setká mj. s prezidentem Kubánské obchodní komory Orlando Hernándezem Guillénem a poté zahájí podnikatelský seminář. Bude jednat s vrchním ředitelem podniku Gecomex (podniky zahraničního obchodu) Aureliem Mollinedou, s představiteli Ministerstva zahraničního obchodu a zahraničních investic, navštíví také zemědělské družstvo Niceto Pérez.

Agrární obchod mezi ČR a Kubou nedosahuje zdaleka svého potenciálu, když obrat činil v roce 2016 pouhých 323 mil. Kč. Hlavním vývozním zbožím ČR na Kubu je zahuštěné mléko a smetana, slad a nově oves. V roce 2015 bylo vyvezeno 75 tun sušeného mléka a za loňský rok 800 tun sušené syrovátky. Ze strany ČR lze i do budoucna uplatnit zejména obiloviny, sušené mléko a mléčné produkty, slad, chmel, cukr a cukrovinky a v případě zájmu a podpory Státní veterinární správy i maso a masné výrobky a genetický materiál.

Hlavním dovozním zbožím z Kuby do ČR je rum a doutníky, v menší míře i káva.

Markéta Ježková

tisková mluvčí Ministerstva zemědělství


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL