Ministr Jurečka jedná v Turecku o podpoře vzájemného obchodu či vývozu českého skotu a genetického materiálu


01.02.2017

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes v Ankaře zahájil Česko-turecké podnikatelské fórum. V rámci dvoudenní podnikatelské mise má na programu i jednání se svým tureckým protějškem Farukem Çelikem či návštěvu Centra pro informace v zemědělství (TARSEY).

„Turecko je jedním z našich nejvýznamnějších obchodních partnerů, za poslední tři roky výrazně vzrostl například vývoz českého živého skotu. Příležitost k exportu ale vidím i v mnoha dalších oblastech, zejména pro potravinářské firmy je turecký trh velmi zajímavý,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nejvýznamnější je v současnosti právě vývoz českého skotu, a to chovného i určeného na výkrm. Turečtí obchodníci oceňují kvalitu a zdraví českého skotu, stejně pozitivně vnímají i dobrou nákazovou situaci na území ČR. Současně roste vývoz býčího spermatu, za prvních devět měsíců loňského roku se do Turecka vyvezlo 375 tisíc inseminačních dávek za téměř 9 milionů korun.

Na svoji první oficiální návštěvu této země vyrazil ministr Jurečka spolu se zástupci Hospodářské komory ČR a českými podnikateli. Ti tak budou mít možnost navázat nové obchodní kontakty přímo v Turecku.

„Podpora exportu je jednou z priorit Ministerstva zemědělství, i proto nabízíme českým firmám nejen účast na různých podnikatelských misích, ale máme i dotační program zaměřený na účast firem na zahraničních veletrzích. Chceme našim zemědělcům a potravinářům pomoci dostat se na zahraniční trhy,“ uvedl ministr Jurečka.

V rámci jednání s tureckým ministrem potravinářství, zemědělství a hospodářských zvířat Farukem Çelikem nabídl ministr Jurečka i možnost, aby se Turecko stalo partnerskou zemí letošního ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Současně pozval do ČR i tureckou delegaci s podnikateli.

Návštěvu Turecka zakončí česká delegace zítra v Istanbulu, kde je na programu mj. jednání s prezidentem Istanbulské komory Ibrahimem Ҫağlarem a Česko-turecké podnikatelské setkání.

Markéta Ježková

tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

FotogalerieÚvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL