Marian Jurečka: Přebytek rozpočtu tady fyzicky žádný není. Ministr financí neřekl klíčovou informaci


13.01.2017

12.1.2017 17:06 ČRO Radiožurnál

Přebytek do státního rozpočtu by bylo vhodné využít na investice do výstavby vodovodů, čističek nebo na opravu silnic nižších tříd. Právě to minulý týden řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Dnes si za těmito slovy stále stojí, ale upozorňuje, že teprve na pondělní koaliční radě lidé z ministerstva financí vysvětlili, jak to vlastně s přebytkem je.

„Přebytek tady fyzicky žádný není,“ upozorňuje v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou s tím, že ministr financí v průběhu minulého roku, když zveřejňoval výsledky přebytku státního rozpočtu, tak zapomněl říci jednu klíčovou informaci.

„Na straně příjmu měl část krytou emisemi dluhopisů. Ministerstvo financí tyto emise neudělalo, a tyto finanční prostředky pokrylo díky vyššímu příjmu z daní a vyššímu příjmu z Evropské unie,“ podotýká. Upozorňuje také, že původně vycházel z informací, kdy ministr financí informoval o přebytku, ale neřekl druhou informaci, že z hlediska nastavení rozpočtu nevydával dluhopisy a neplnil ten parametr, který v rozpočtu byl správně zakalkulován.

Pokud by přebytek byl fyzický, tak poslanecká sněmovna může rozhodnout a nasměrovat tyto peníze na investice, hovořil jsem o tom, že bych navrhoval část přebytku nasměrovat na investice, které stejně stát musí udělat,“ vysvětluje.

Šance na kvalitnější vejce?

Jen teoretická Francie chytá revoluční změnu – tamní velké řetězce oznámily, že v roce 2020 nebudou vykupovat vajíčka, která pocházejí od slepic chovaných v klecích. Něco podobného u nás si ministr zemědělství dokáže představit jen teoreticky. Připomíná také, že je otázkou, kde takové množství vajec ve Francii dokážou nakoupit a za jakou cenu je budou prodávat. „Racionální důvody tady jsou, jako spotřebitelé bychom to mohli přivítat. Kvalita vajec by měla být o něco lepší, ale nevidím to jako reálný krok,“ zdůrazňuje.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL