Devět úspěšných kandidátů v barvách KDU-ČSL udělalo ze strany jasného vítěze 2. kola letošních senátních voleb


16.10.2016

Devět úspěšných kandidátů v barvách KDU-ČSL udělalo ze strany jasného vítěze 2. kola letošních senátních voleb. „Zaujali voliče svou osobností a kvalitou,“ řekl iDNES.cz šéf strany Pavel Bělobrádek. Výsledky voleb podle něj nebudou mít vliv na fungování vlády. Lidovci jsou podle něj spolehlivá strana.

Rozhovor s Pavlem Bělobrádkem k 2. kolu senátních voleb

Jak hodnotíte volební výsledek?

Pro KDU-ČSL je to velký úspěch - pět našich kandidátů a čtyři společní se dostali do Senátu. Jsem za to rád a chtěl bych poděkovat našim voličům, kandidátům i jejich týmům. Prošli jsme hlubokou sebereflexí a dnešní výsledek vychází z toho, co jsme si odpracovali v posledních šesti letech a jak KDU-ČSL působí na centrální politice.

Bude vaše strana slavit?

Nejraději slavím prací. Možná, že si připijeme. Měl jsem dnes jen jedno pivo u oběda. Nebudeme to určitě nijak přehánět. Potřebujeme být pokorní, protože to je jenom jedna etapa toho, co politika znamená. Je to běh na dlouhou trať.

Očekával jste tak nízkou volební účast?

Není to vůbec žádné překvapení, protože k druhému kolu senátních voleb chodí poměrně málo voličů. I ten, kdo nepřišel, vyjádřil svoje politické přesvědčení. Často to byli zklamaní voliči kandidátů, kteří neuspěli v prvním kole.

Čím se vašim kandidátům podařilo zaujmout voliče?

Zřejmě je zaujali svou osobností, kvalitou a svým předcházejícím působením v boji proti korupci a za transparentnost v komunálu i na dalších úrovních. Jsou to zkušení komunální politici, lidé, kteří se osvědčili v tom běžném životě i v jejich funkcích a myslím si, že úspěch ve volbách je výsledek.

Na co se teď lidovci v Senátu zaměří?

Budeme plnit program, ctít a prosazovat naše hodnoty. Senát je pojistkou demokracie a pořád platí, že každá generace si demokracii musí znovu vybojovat. Já si myslím, že strana jako KDU-ČSL musí mít ambici, aby v Senátu hájila zájmy českých občanů v tom, aby tu nedošlo k nějakému autoritativnímu režimu nebo aby tady vládla jedna strana, jako jsme to viděli v zemích Visegrádské čtyřky.

Myslíte, že výsledky krajských a senátních voleb pomohou vaší straně upevnit pozici ve vládní koalici?

Nedomnívám se, že to bude mít nějaký zásadní dopad na fungování vlády. Jedeme pořád stejně. Na čem jsme se dohodli, to splníme. Spolehlivost je jedna z devíz, kterou strana KDU-ČSL má.

Bude chtít KDU-ČSL získat post některého z místopředsedů Senátu?

To je čistě věc senátorského klubu. Jsou to lidé dospělí a mentálně zdatní. Jak si to vyjednají, takové to budou mít. Předsednictvo strany s výjimkou Petra Šilara, který zároveň šéfuje senátorskému klubu, do toho zasahovat nebude.

Autor: Václav Ferebauer

Celý článek ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL