Rozhovor s Marianem Jurečkou v Konici pro idnes.cz


07.06.2016

Konice /ROZHOVOR/ – Vinařství, chovatelství, ale také kompenzacím zemědělcům. Těmto všem tématům se při své návštěvě Prostějovska věnoval ministr zemědělství Marian Jurečka. Postupně se setkal se zástupci firem, zemědělců, podebatoval také se studenty. Na závěr své cesty se pak také pustil do debaty s desítkami lidí, kteří se přijeli na ministra podívat do konického zámku.

V Konici kromě odpovídání na dotazy novinářů i místních také povzbudil farmáře, aby zkusili u sebe udělat den otevřených dveří a podpořit tak sebe i své kolegy. Věnoval se však i vážnějším tématům.

„Zvlášť v případě vepřového masa se potýkáme s nejhorší krizí vůbec," připustil Marian Jurečka.

Pane ministře, podle vašich zkušeností jsou problémy zemědělců v jednotlivých oblastech stejné nebo se nějak zásadně liší?

Většina je stejná. Největšími jsou nyní nízké výkupní ceny mléka a vepřového masa. Rozdíly jsou naopak třeba v postihnutí regionů mrazíky.

Setkal jste se při své návštěvě i se zemědělci z Prostějovska. S jakými problémy se svěřili oni?

V Kostelci jsem se setkal se zástupci Rolsu. I oni zažívají trápení s mlékem, ale oproti jiným výrobcům jsou na tom ještě dobře, protože mají bioplynovou stanici. Co se pak týká zpracovatelů masa, i těch na Prostějovsku, tak se dostávají do situace, kdy na každém kile vepřového prodělávají až dvě koruny.

Vraťme se k mrazíkům, které v dubnu a v květnu poničily část úrody jablek či meruněk. Počítáte s kompenzacemi pro jejich pěstitele?

Jednal jsem s představiteli hospodářské unie. A snad kompenzace za mrazy do konce. Nejvíce bychom pomohli pěstitelům, jejichž plodiny nejsou pojistitelné a pak těm, jenž pěstují pouze jeden či dva druhy a nemají to zkrátka diverzifikované. Už jsou k dispozici i odhady od ovocnářské unie. Škody by se měly pohybovat v desítkách milionů korun. Je reálné takovou částku ve státním rozpočtu najít.

Jak to vypadá s vinaři a kompenzováním jejich škod?

Nemůžeme je z veřejných peněz podpořit, protože víno je komerčně pojistitelné. Pokud se k pojištění neuchýlili, je to jejich rozhodnutí.

Je nadále aktuálním tématem zákaz prodeje sudového vína ve vinotékách a podobných prodejnách?

Novela je nyní projednávána ve výborech a dochází na připomínky. Na znění však nehodláme nic měnit. Pokud bude prodejce chtít dál zůstat u prodeje, tak bude muset být registrovaný u Ústředního kontrolního zemědělského ústavu. Jde o to, aby byla v případě zjištěného pochybení nějaká dohledatelnost toho, odkud víno pochází a kdo je za jeho případnou nízkou kvalitu zodpovědný.

V Olomouckém kraji by údajně měla vzniknout čtyři vzdělávací centra související se zemědělstvím? Mohl byste sdělit nějaké podrobnosti?

Ministerstvo má nachystaný dotační titul. Došlo k výběru třiceti škol, které jsou součástí zemědělského sektoru. Kromě vyloženě zemědělských se jedná třeba o lesnické, vinařské a potravinářské. Rádi bychom jim poskytli padesát milionů korun na učební pomůcky. V Olomouckém kraji by se to mělo týkat středních zemědělských škol v Olomouci a v Přerově. Tyto školy by měly být jakýmsi základem v tomhle oboru. Pokud budou další chtít na další peníze, tam už bude na krajích, zda je budou mít zájem podpořit.

Má ministerstvo zemědělství v plánu něco udělat s tím, aby na pultech v supermarketech bylo více tuzemské zeleniny, ovoce i jiných výrobků?

Od prvního ledna vstoupí v platnost definice české potraviny. Už jsou i signály, že se toho chopí některé obchodní řetězce, jenž by si na tom chtěli udělat dobré jméno. Věřím, že i ostatní se přidají.

Jak potom ale přimět zákazníka, aby také českým potravinám dal přednost před těmi z dovozu?

Snažím se lidem vysvětlovat, že v případě českých potravin je kromě kvality přidanou hodnotou také čerstvost. Přispějí tím navíc zaměstnanosti a českým podnikům.

Pokud se týká vodních nádrží, nejen té Plumlovské, mají podle vás ještě v dnešní době šanci nalákat větší množství rekreantů?

Přeci jen je dnes zájezd k moři k sehnání za pár tisíc korun. Především, nádrže nejsou primárně určené k rekreaci. Především mají vliv na průmysl, škody při povodních, okrajově pak na výrobu elektřiny. Ve čtvrtek jsme vydali tiskovou zprávu, že chceme dotáhnout přehrady jako jsou Nové Heřminovy, Skalička a pak také několik spíše menších na Zlínsku a Královéhradecku. Naopak situace na Berounce a Oslavě zůstane taková, jaká je, neplánuje se zde stavět nějaká přehrada.

Autor: Michal Sobecký

Celý článek ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL