Nekecáme, znárodňujeme


24.05.2016

24.5.2016 Mladá fronta DNES Marian Jurečka

Pražský hrad má patřit lidu. To není věta ze zaprášené komunistické brožury, ale hlavní myšlenka návrhu ústavního zákona, který vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj na popud své ministryně Karly Šlechtové. Je to návrh populistický. A já jsem proti všemi deseti.

Zaprvé: Znárodňování je nástroj, ke kterému má stát přistoupit jen v absolutně výjimečných případech, když jde o zásadní veřejný zájem. Mimochodem, všimli jste si, jak paní ministryně říká, že by tento zákon musela schválit ústavní většina? Jako by chtěla dodat: „Dobře vím, že takovou většinu stejně nemám, a tedy o zákon jako takový tady nejde.“ O co tedy? Rozhodně ne o ukázku práce dobrého hospodáře.

Zadruhé: Existuje dohoda mezi prezidentem Zemanem a kardinálem Dukou o tom, které budovy Hradu církev převezme a které ne. Církev dostala jen ty neopravené a musí je opravit. V jistém ohledu by církev mohla být ráda, že by se zbavila budov, které by kvůli ministryni Šlechtové museli opravit daňoví poplatníci ze svého. Ministryně svou iniciativou tedy jde výslovně proti tomu, k čemu se Miloš Zeman zavázal.

A tak dále. Ve svém článku v MF DNES dokonce paní ministryně tvrdí: „Snad každé království mělo svou pevnost vypínající se nad hlavním městem. Vládce odsud spravoval svou zemi. Sem hrdě zval vyslance z cizích zemí. Tak je tomu i v Čechách.“ Ano, udělali jsme sídlo prezidentů z jednoho z největších hradů na světě, český prezident sídlí ve větším komplexu než americký.

Pokud chce paní ministryně vzývat tradice, pokud chce jednoho majitele Hradu a klidně i všeho v této zemi, jsem pro. Za věčného knížete české země je už po staletí považován svatý Václav. Možná by mohlo ministerstvo připravit zákon, který by potvrdil to, co říkal už Karel IV.: „Celé Čechy patří tomuto patronovi a my je od něj máme jenom ve správě.“ Prezident, kardinál i ministři.

Marian Jurečka

1.místopředseda KDU-ČSL, ministr zemědělství


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL