Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal v Nigérii


13.05.2016

Tisková zpráva – O možné spolupráci v zemědělství a potravinářství v Nigérii jednal ministr zemědělství Marian Jurečka. Mise, která zahrnuje i návštěvu Senegalu, je pořádaná společně s Ministerstvem zahraničních věcí. Účastní se jí i podnikatelé, například producenti české zemědělské a potravinářské technologie.

Českou delegaci, v níž je za ministerstvo zahraničí náměstek Martin Tlapa, přijal nigerijský viceprezident Yemi Osinbaja, ministr zahraničních věcí Geoffrey Onyeama a ministr energetiky a ekonomický superministr Babatunde Raji Fashola.

„Nigérii jsme navštívili zejména proto, že z afrických zemí má nejvýraznější potenciál, má 174 milionů obyvatel. Nigerijská strana má zájem o dodávky technologií do zpracovatelského průmyslu a další materiál. Hovořili jsme o konkrétních dodávkách pro farmy,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Ministr vystoupil na česko-nigerijském podnikatelském semináři, kterého se zúčastnilo přes 150 zástupců firem z obou zemí. Jeho cílem bylo podpořit působení českých firem na tamním trhu. „Ačkoliv nebyl seminář oborově zaměřený, těšil mě zájem nigerijských zástupců zemědělského a potravinářského sektoru o českou, zejména technickou a technologickou produkci v této oblasti. Nigérie je potravinově vysoce závislá na dovozech. A přestože zemědělská produkce roste, vzhledem k rychlému růstu populace to zdaleka nestačí. České firmy zaměřené na zemědělství a potravinářství mohou rozvoji Nigérie v těchto oblastech pomoci, a posílit tak potravinové zabezpečení,“ uvedl ministr Jurečka.

Zemědělství je jednou z nigerijských priorit, jsou zde příležitosti pro dovoz zemědělské techniky, skladování zemědělské produkce, zavlažovacích systémů, pesticidů i hnojiv. Vzhledem k vysoké závislosti Nigérie na dovozu potravin, je zde prostor i pro komodity a potraviny.

Markéta Ježková

tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

 


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL