Daňová sleva na dítě všem živnostníkům


04.03.2016

4.3.2016 Lidové noviny, Marian Jurečka

Jsem velmi rád, že se nám jako KDU-ČSL podařilo prosadit vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Výše daňového zvýhodnění na druhé dítě tak například od ledna příštího roku vzroste na 19 404 korun, na třetí a každé další dítě dokonce na 24 204 korun.

Bohužel toto opatření, které nechává peníze pracujících rodičů v jejich peněženkách, se netýká všech. Živnostníci, kteří uplatňují takzvané výdajové paušály, si nemohou slevu na dani na děti nebo manžela/ku uplatnit.

To u nás prosadili samozvaní „zastánci“ živnostníků a podnikatelů ODS a TOP 09 v době Nečasovy vlády. Systém „buď daňová sleva na děti, nebo daňový paušál“ je ovšem dlouhodobě neudržitelný a nespravedlivý vůči pracujícím rodinám s dětmi.

Zavadíme tak vlastně dvě kategorii rodin, které si nejsou v této zásadní daňové věci rovny. Bohužel se KDU-ČSL nepodařilo tuto změnu prosadit do programového prohlášení vlády. Přesto jsme o tomto tématu několikrát jednali na koaličních radách a snažili se přesvědčit své koaliční partnery, že toto opatření je správné. A zdá se, že naše snaha bude úspěšná. Dokonce i ODS již opouští svou původní politiku a slevu na dítě pro živnostníky také podpoří. Ministerstvo financí navrhuje tuto slevu na dani vrátit, na druhé straně chce snížit limit pro uplatnění výdajových paušálů ze dvou na jeden milion korun obratu ročně a argumentuje, že od této hranice je člověk plátcem DPH. Pokud by to byl řekněme nutný kompromis, kterým dokážeme přinést slevu pro živnostníky, pak si myslím, že by se ten kompromis dal přijmout. Osobně bych ovšem žádné snižování limitu nedělal a výpadek ve státním rozpočtu bych pokryl z daňových příjmů, které má přinést elektronické evidence tržeb.

I přes tuto mírnou neshodu jsem ovšem přesvědčen, že se nám nakonec podaří splnit další programový závazek, se kterým jsme šli do voleb. Ale především jsem rád za těch několik desítek tisíc rodin s dětmi, které si budou moci po několika letech opět odečíst z daní náklady na výchovu svých dětí bez ohledu na formu a druh zaměstnání.

Marian Jurečka

místopředseda KDU-ČSL


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL