TN.CZ: Jurečka: Šizení potravin pro východ Evropy musí skončit!


10.02.2016

Ministr Jurečka byl hostem pořadu Vaše téma. Zpovídala ho Michaela Šmídová, ale otázky jste posílali i vy. Na jaká témata došlo?

Rok 2015 byl v Česku společně s rokem předchozím nejteplejší od roku 1775, od kdy se průměry sledují. S vysokými teplotami je spojené i sucho, které Česko zasáhlo. Meteorologové ho přirovnávají k hydrologickému suchu v letech 1904 a 1947.

Kvůli změnám klimatu reálně hrozí, že vody bude v ČR v brzké době nedostatek. To vše může mít negativní vliv nejen za zemědělce. Ministerstvo zemědělství před časem představilo plán boje proti suchu. Prioritou vlády jsou aktivity, které umožní zadržování vody v krajině, a také na výstavba vodních nádrží.

Za loňské sucho chce ministr Jurečka na vládě vymoci odškodnění. "Odhady škod jsou vyčísleny okolo 1,5 miliardy korun. Budu vládu žádat o kompenzaci škod pro zemědělce. Uvidíme, kolik se podaří vyjednat," oznámil v pořadu Vaše téma.

Jurečka ovšem zmínil i další problémy, které společnost i jeho resort trápí - plýtvání potravinami, upřednostňování regionálních výrobků nebo snižování DPH u piva a základních potravin.

Hovořilo se i tom, zda jsou dotace pro zemědělce nutné. "My platíme zemědělcům za to, že mají jasná omezení jak hospodařit a mají třeba přísné kontroly. Platíme jim v mnoha ohledech za to, že se chovají ekologicky. To je daň za to, že naše krajina vypadá tak jak vypadá," uvedl Jurečka.

Zmínil i to, že oslovil dalších dvanáct ministrů zemědělství EU a chce iniciovat jednání o tom, aby výrobci potravin neposílali do střední a východní Evropy zboží plné náhražek, zatímco na západě si je lidé koupí zdravější a levněji. Čeho chce docílit?

"Výsledek by byl ten, že výrobek, který vypadá stejně v Česku i v Německu, by vypadat stejně nesměl. A pak by bylo na výrobcích potravin, jestli chtějí jít touhle cestou a přiznat, že lidem nabízejí horší výrobky nebo jestli sjednotí jejich obsah," navrhuje Jurečka.

Marian Jurečka se narodil v Přerově. Celý život farmaří rodinném statku. Od roku 2013 je poslancem, od roku 2014 ministrem. Je ženatý, má čtyři děti. K jeho koníčkům patří florbal a hra na tubu.

Záznam pořadu můžete shlédnout ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL