KDU-ČSL navrhla na koaličním jednání sociálním demokratům a ANO, aby se živnostníkům uplatňujícím výdajové paušály vrátila možnost využít zároveň slevu na dani na děti a na partnera. Totéž v parlamentu navrhuje opoziční ODS. Ministr financí Andrej Babiš se tomu nebrání, nejdřív ale podle něj musí projít elektronická evidence tržeb.
„Dnes jsme za KDU-ČSL předložili na koaliční radu návrh na znovuzavedení slev na děti pro živnostníky danící paušálem, které zrušila ODS a TOP 09,“ napsal před koaliční schůzkou na Twitter první místopředseda lidovců Marian Jurečka.
Kdyby koaliční partnery přesvědčili, snížil by se výběr daní ročně o více než dvě miliardy korun. Šéf ANO Babiš uvedl, že se návratu slev na dani živnostníkům uplatňujícím paušály nebrání, ale je podle něj nutné, aby nejprve v parlamentu prošla elektronická evidence tržeb.
„Vazba na elektronickou evidenci tržeb je jasná. EET přinese dodatečné příjmy v odvodech do sociálního a zdravotního pojištění. Potom můžeme uvažovat o té slevě a můžeme diskutovat o výši paušálu,“ citovala ČT Babiše. Ministerstvo financí má koaliční radě předložit výpočet dopadů, které by lidovci navrhovaná změna měla.
Vláda zatím v parlamentu marně bojuje o schválení elektronické evidence tržeb proti obstrukcím opozice. Okamžik hlasování o zákonu se ale blíží. Mělo by se to stát zhruba v polovině února, koalice totiž počítá i s možností vyhlásit pevný moment hlasování. Zatím odhlasovala, že poslanci smějí k EET vystoupit jen dvakrát deset minut.
Výhrady k návrhu ulehčit živnostníkům má premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Ti, kteří paušál využívají, čerpají výrazné daňové zvýhodnění a toto opatření bylo učiněno právě proto, aby se srovnalo zdanění živnostníků a zaměstnanců alespoň zčásti, protože zaměstnanci takovou výhodu nemají,“ říká. Připouští, že sleva na dani by se mohla zvýšit pro všechny občany. „Neměli bychom přijímat opatření, která pomohou jen určitému okruhu lidí,“ dodal premiér.
Celý článek ZDE.
Autor: Josef Kopecký