Ministr zemědělství Jurečka: Losy na plesech kupuji, naposled jsem vyhrál gumáky


19.01.2016

Slovácký deník, 19. ledna 2016

Slovácko – Tří plesů na Slovácku se v sobotu večer zúčastnil ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU­ČSL, čtyřiatřicetiletý Marian Jurečka. Jeho první kroky vedly na děkanátní ples do Starého Města, poté se zúčastnil farního plesu v Dolním Němčí a nakonec zamířil na Podluží, kde navštívil bál v Dolních Bojanovicích. Několik svých dosavadních plesových zážitků prozradil Marian Jurečka čtenářům Deníku v rozhovoru na začátku své sobotní plesové šňůry ve Starém Městě.

Kolikátý ples to tady ve Starém Městě, pane ministře, v té zatím krátké letošní sezoně pro vás už je?

V tomto roce jsem na plese potřetí. O minulém víkendu jsem navštívil plesy dva. V pátek večer v Dolních Loučkách na Brněnsku a o den později jsem zavítal do Olomouce na bál, který patří k největším ve městě. Dnes večer jsem udělal první plesovou zastávku ve Starém Městě, ale mám v plánu zastavit se ještě na plese v Dolním Němčí a pak v Dolních Bojanovicích.

Pokud vám to pracovní povinnosti dovolí, účastníte se s manželkou společenských událostí? A kdo je lepší tanečník, vy, nebo manželka?

Řekl bych, že v tanci jsme s manželkou skoro na úrovni. Já na plesy chodím rád, protože střední školu jsem téměř protancoval. Chodil jsem do základních tanečních, ale i do těch pro pokročilé, takže mě tancování baví, i když dnes jsou pro mě plesy spíše společenskou záležitostí než tancováním. Dnes se však po plesových setkáních se mnou manželka nevydala, protože má termín porodu. V minulém týdnu se mnou ale na plesech byla. Dnes jsem s sebou vzal na plesy kolegyni z mého sekretariátu na ministerstvu zemědělství.

Kupujete si na plesech losy, a pokud ano, vyhráváte na ně?

Ano. Losy si s manželkou kupujeme a kupodivu na ně dost často vyhráváme. Během plesové sezony přineseme z tomboly domů pět až osm výher. Já říkám, že i na vola štěstí sedne, takže i na těch plesech se to někdy projeví. (smích) Nechci říci, že ten, kdo má štěstí v lásce, nemá štěstí ve hře. Tak to se nechci rouhat. (smích)

Co byla vaše největší výhra, samozřejmě kromě manželky?

Mě potěšila jedna výhra na plese v minulém týdnu. Vyhrál jsem gumové holínky. To byla docela dobrá výhra. Než jsem jel na ples do Starého Města, byl jsem v nich poklízet domácí zvířectvo.

Jste poprvé na plese ve Starém Městě?

Ano. Přijel jsem na ples na pozvání zdejšího starosty Jožky Bazaly, kterého docela dlouho znám. A jsem rád, že jsem se této společenské události, která měla slavnostní i srdečnou atmosféru, mohl zúčastnit.

Jaký máte vztah ke Slovácku?

Vřelý. Vzpomínám si na své návštěvy Velehradu v období komunismu. Když jsem vyrazil vlakem, ze Starého Města tam nikdy nebyl autobusový přípoj. Ale já rád chodím pěšky, takže jsem se ze Starého Města na Velehrad a zpět rád prošel jako poutník pěšky. Na Slovácku mám spoustu dobrých kamarádů a přátel, s nimiž se rád setkávám. Slovácko je krajem lidových tradic, které tu žijí, ale i krajem dobrého vína. Rád jezdím do Polešovic na Top víno Slovácka i na Slavnosti vína do Uherského Hradiště.

Když vás chtějí na Slovácku počastovat vínem nebo slivovicí, po čem raději sáhnete?

Po pravdě řečeno, když si mohu vybrat, tak třeba se rozhoduji i poté, co jsem měl nebo budu mít k večeři. Já jsem muzikant­tubista. A my muzikanti říkáme, že každý večer skončí takzvaným hanáckým trojbojem. Takže se pije pivo, víno i ta slivovice. V dechovce jsem hrával pravidelně, ale jak jsem vstoupil před dvěma roky do politiky, tak chodím hrát, jenom když kolegové nemohou tubistu sehnat. Tedy v nouzi nejvyšší.

Zdeněk Skalička

Celý článek ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL