Jurečka prosadil rozšíření programu zelená nafta, vracení části daně


08.12.2015

8. 12. 2015 | ekonomika.iDNES.cz

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL prosadil rozšíření programu „zelená nafta“, tedy vratky ze spotřební daně, i pro zemědělskou výrobu. Znamená to, že se zemědělcům podnikajícím v živočišné výrobě bude vracet čtyřicet procent spotřební daně, celkově půjde o částku 385 milionů korun za rok.

Vychází to z koaliční smlouvy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, přesto se na tom vláda dokázala shodnout až napotřetí.

„Na základě tohoto materiálu musí ministerstvo financí připravit paragrafové znění novely zákona o spotřební dani. S tím, ze novela bude mít účinnost zpětně od 1.1. 2016,“ sdělil iDNES.cz Jurečka.

Nárok na uplatnění vratky nyní mají vinaři, ovocnáři či pěstitelé zeleniny. Dostávají zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí. U živočišné výroby bude podpora stejná.

Rozšíření programu „zelená nafta“ musí ještě schválit parlamentu. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek už během dne reagoval, že je proti programu zelená nafta, protože je to podle něj nesystémová podpora jedněm na úkor jiných daňových poplatníků.

Autor: Josef Kopecký

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/jurecka-prosadil-rozsireni-programu-zelena-nafta-vraceni-casti-dane-1g8-/ekonomika.aspx?c=A151207_115256_ekonomika_kop


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL