Ministr zemědělství Marian Jurečka o letošním suchu v pořadu MÁTE SLOVO


20.11.2015

Minimum srážek, vysušená půda, pokleslé hladiny řek, vyschlé studny. Mimořádné sucho neskončilo tropickým létem, pokračuje i nadále.

Tyto aspekty dopadají nejen na zemědělce, ale i na vodohospodáře, podnikatele a v konečném důsledku na všechny občany ČR. Nedostatek vody pocítí hoteliéři a majitelé zimních středisek už letošní zimu, protože nebudou moci, v případě potřeby, použít sněžná děla. V důsledku tepla a sucha rostou ceny potravin a můžeme očekávat, že vzroste i cena vody.

Tato situace přesvědčila vládu, že by se měla více zabývat nejen protipovodňovými opatřeními, ale i opatřeními proti suchu. Podle kritiků ale neexistuje ucelená koncepce, jak dopady sucha zmírnit.

Může za nedostatek vody jen počasí? Pomohou vládní opatření zajistit její dostatek? A kolik za ni budeme muset v budoucnu zaplatit?

Hosté: Marian Jurečka – ministr zemědělství, KDU – ČSL , Daniel Pitek – zástupce strany Zelených, zemědělec a lesník, Pavel Drahovzal – místopředseda Svazu měst a obcí ČR, starosta obce Velký Osek, Jiří Klicpera – ekolog a hydrolog, Oldřich Vlasák – ředitel Sdružení odboru vodovodů a kanalizací a další.

Záznam pořadu ke shlédnutí ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL