V Událostech, komentářích o nových pravidlech pro vinaře


12.10.2015

9.10.2015 22:00 ČT 24 Události, komentáře

Až třetina vína, které inspektoři zkontrolují, nevyhovuje. Falšuje se hlavně přilitím vody, alkoholu nebo přidaným cukrem. Ministerstvo zemědělství proto připravilo novelu vinařského zákona. Ta podmínky dovozu, skladování nebo prodeje vína zpřísní. Co novela přináší? Bude díky ní víno kvalitnější? A nezdraží? Odpoví ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Marian Jurečka: "V okamžiku, kdy někdo doveze víno do České republiky, bude to muset nahlásit do 12 hodin elektronicky, my máme deset dnů na to odebrat ty vzorky, do té doby to víno nemůže jít do distribuce. Udělali jsme změny i v těch distribučních kanálech, kdy jednoznačně musí být dohledatelnost toho vína. Sud se sudovým vínem bude muset být označen přelepkou s unikátním číselným kódem tak, aby se ta přelepka musela sundat, kdyby se ten sud narážel, budou evidenční knihy. A všichni, kteří to víno uvádějí na náš trh a kteří ho také prodávají, budou muset být registrováni, pokud jde o jejich provozovny, u našeho dozorového orgánu. Takže my budeme mít velice dobrou kvalitní dohledatelnost, pokud nastane nějaký delikt, abychom dokázali to správní řízení úspěšně ukončit a prokázat zcela jednoznačně, kdo pochybil a také jsme zvýšili i tu sankci."

Záznam pořadu nalezenete zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL