Lidovečtí ministři tvrdě odmítají kvóty pro ženy na kandidátkách


24.06.2015

Nápad, že by ženy měly tvořit aspoň dvě pětiny kandidátů pro sněmovní a krajské volby, jak to navrhli dva ministři z ČSSD, tvrdě narazil u lidovců. „Měli bychom řešit důležitější věci než kvóty na kandidátkách,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Kvóty odmítl i ministr kultury Daniel Herman.

„Mně přijde absurdní, že návrh jde do takového detailů, kdy je muž jednička, že musí být dvojka žena. Když bude premiérem muž, bude muset být prvním vicepremiérem žena? Kam až toto půjde?“ podivuje se Jurečka návrhu ministrů pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra vnitra Milana Chovance.

„Kvóty na to, kolik kde žen má být, asi nejsou tím řešením, které je optimální. Já to pokládám spíše za diskriminační,“ prohlásil také ministr kultury Herman. „Určovat nějaká čísla, tudy by asi tady ta cesta jít neměla. Nemělo by to být od stolu určováno,“ uvedl ministr.

Marksová z ČSSD zavedení kvót obhajovala

Kvóty hájí ministryně práce a sociálních věcí Michala Marksová z ČSSD. „Já doufám, že na tom sociální demokracie trvat bude. Není to výmysl české sociální demokracie, je to věc, která funguje řadu let v řadě evropských zemí, a protože ČR se v zastoupení žen ve vysokých funkcích řadu let pohybuje na nižších příčkách, tak kvóty jsou více než na místě,“ řekla iDNES.cz Marksová.

Třetí z lidoveckých členů vlády, vicepremiér Pavel Bělobrádek, považuje dokonce zavádění kvót za protiústavní. Kriticky se v připomínkovém řízení ke kvótám postavila i ministerstva, která řídí ANO - finance, v jejichž čele stojí předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a obrany s ministrem Martinem Stropnickým.

Vnitro návrh hájí tím, že jeho cílem je větší zapojení žen do veřejného a politického života. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.

Vnitro navrhlo finanční pokuty pro strany za málo žen

Návrh říká, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud by bude kandidátů nominováno víc, má být každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty. Podobnou kvótu si zatím jen pro sebe schválila ČSSD na svém jarním sjezdu.

A ministerstvo vnitra teď přišlo s tím, že strana, která kvóty nedodrží a bude zvolena do Sněmovny či krajského zastupitelstva, té budou kráceny peníze od státu. Z 855 tisíc na 598 500 korun za poslance, za mandát v krajském zastupitelstvu ze 237 500 na 166 250 korun.

Autor: Josef Kopecký

Celý článek zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL