Marian Jurečka hostem pořadu Partie


31.05.2015

31.5.2015 11:00 Prima Partie

Jste to, co jíte. Říká jedno staré přísloví. Co jsme tedy my Češi. V Evropě máme pověst popelnice Evropy. Co by na Západě nesnědli, tady koupíme. Křehčené maso, skořápky v kakau, pančované víno. Hodlá s tím ministerstvo zemědělství něco dělat? Může vůbec? Otázky pro ministra zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Na aktuální otázky z oblasti zemědělství diskutoval s bývalým ministrem zemědělství Perrem Bendlem.

Marian Jurečka: "V legislativě budou vymezena dvě označení - česká potraviny a vyrobeno v České republice. Označení česká potravina bude definovat to, že pokud se jedná o jednodruhový výrobek, jako například ovoce, zelenina, mléko, takže 100 % této suroviny musí být vyrobeno přímo na území České republiky. Pokud jde o vícedruhové výrobky, například uzenářský výrobek, kde třeba koření nejsme schopni vyrobit u nás, tak výrobce může uplatnil 75 % suroviny na začátku toho výrobního procesu z komodit, které byly vyrobeny na území České republiky, takže zákazník okamžitě bude mít jasnou informaci o tom, odkud tento výrobek pochází. A pak ještě zavedeme kategorii pro výrobky, které nemůžeme vyrobit z domácích komodit, například třeba čokoládové výrobky, tak tam nabízíme možnost dobrovolného označení 'vyrobeno v České republice'. To znamená, že ten výrobní proces musí proběhnout tady."

Na záznam pořadu se můžete podívat zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL