Hostem pořadu Máte slovo


07.05.2015

7.5.2015 ČT 1 Máte slovo

Polovina z vás pravidelně obědvá v restauracích a většina z vás popíjí víno. A jestlipak víte, proč je vám někdy po obědě zle? A po vínu ještě hůř? Inspektoři zjistili, že 40 % kontrolovaných vín je pančovaných či falšovaných. Ve stravovacích zařízeních je situace doslova katastrofální. Opět z těch, které se kontrolovaly, jedna třetina se musela dočasně uzavřít. Jak to, že my spotřebitelé jsme takto ohrožováni na zdraví, šizení, ba dokonce okrádáni?

Téma pro ministra zemědělství Mariana Jurečku.

Marian Jurečka: "Připravenou novelou chceme vyřešit ten problém, kdy zákazník dneska nemá plnohodnotnou jistotu, že to, když mu někdo deklaruje, že kupuje takové a takové víno, že to opravdu je skutečnost. Chceme, aby se od 1. ledna příštího roku prodávalo víno, které je k nám dováženo ze zahraničí v takových obalech, které není možné znovu naplnit a na těch obalech, aby bylo jasně garantováno etiketou, jaké je to víno a z jaké země pochází, aby zákazník věděl všechny informace, které ví, když si kupuje lahvové víno. Navrhujeme místo klasického kegového sudu tento obal, takzvaný bag-in-box, což je 5ti až do 25ti litrový obal. To znamená, že i ve vinotékách nebo v restauračních zařízení se může z tohoto boxu načepovat zákazníkovi víno.

Záznam pořadu ke shlédnutí zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL