Bez podrobné dopadové studie k registračním pokladnám je další diskuze zbytečná!


05.03.2015

Další kritika se ve čtvrtek snesla na hlavu ministra financí Andreje Babiše kvůli jeho návrhu na zavedení elektronické evidence tržeb. Ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi z koaliční KDU-ČSL vadí, že návrh neobsahuje podrobnou studii, jak změna dopadne na živnostníky. Bez studie je podle něj další diskuze nad zákonem zbytečná. „Pro blbé polotovary ruku fakt zvedat nebudu,“ prohlásil Jurečka.

Díky elektronické evidenci tržeb chce ministerstvo do rozpočtu přinést více peněz z výběru daní. Plánovaný dohled nad podnikateli a živnostníky se ale mnohým zdá až příliš tvrdý. Babiše kritizuje nejen opozice, ale i koaliční lidovci. Jejich šéf se obává, aby se z návrhu nestala „buzerace lidí“. A teď se přidal další lidovecký ministr.

„K registračním pokladnám. Uplatnil jsem v připomínkovém řízení, že chci podrobnou dopadovou studii – a ta vůbec není. Bez ní je další diskuze zbytečná,“ rozohnil se Jurečka na svém Twitteru. Na otázku, proč se o elektronickou evidenci tržeb vůbec stará, odpověděl: „Třeba proto, že jsem člen vlády, která o tom bude hlasovat. A taky poslanec. A pro blbé polotovary ruku fakt zvedat nebudu.“

Zatím není jisté, zda ministerstvo podrobnou dopadovou studii na Jurečkovo přání doplní. 5. březen je konečný termín pro připomínky, resort teď má několik týdnů na jejich vypořádání. Pokud ale studii nedodá, Jurečka je rozhodnutý na vládě pro návrh nehlasovat.

„V tom materiálu je jakási studie, ale je zásadně nedostačující. Vůbec se z ní nelze dozvědět, jaký bude mít na živnostníky dopad. A bez toho to nepodpořím. Mám velkou obavu, že pokud vše důkladně nepromyslíme, můžeme některé živnostníky donutit jejich živnost i ukončit,“ řekl ministr deníku ECHO24.cz.

Ten zároveň připomněl, že podle koaliční smlouvy musí ANO, ČSSD a lidovci schvalovat zákony týkající se daní koaličně. „Není tak možné KDU-ČSL obejít, bylo by to porušení koaliční smlouvy,“ dodal Jurečka.

Ministr zemědělství chce konkrétně ze studie vědět, jaký dopad bude mít zavedení registračních pokladen v konkrétních oborech a jaký na jednotlivé výše obratu živnostníků.

http://echo24.cz/a/wjrEJ/pro-blbe-polotovary-ruku-nezvednu-kritizuje-jurecka-registracni-pokladny#yUcGK67QdGY4dpdY.01


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL