Mým hlavním poradcem je moje svědomí: Marian Jurečka nejlépe komunikujícím politikem za rok 2014


20.01.2015

V prosinci se podruhé na Slovensku konalo hlasování politických reportérů a komentátorů, kdo že je podle nich nejlépe komunikujícím politikem. Tedy ne nejlepším politikem. Ale osobností, která je schopná své názory náležitě a účinně "prodat" novinářům a široké veřejnosti. A slovenští novináři vybrali prezidenta Andreje Kisku, novou kometu slovenské politické scény.

Není škoda, že podobnou anketu nemáme i v Česku? Žádný strach, už máme. Hospodářské noviny po vzoru slovenské soutěže o "Hubu roku" uspořádaly obdobnou anketu. Ze čtyř desítek oslovených politických novinářů jich svůj tip poslalo z nejrůznějších redakcí 14. A verdikt je jasný: s velkým přehledem zvítězil ministr zemědělství Marian Jurečka. Gratulujeme.

Shodli se na něm novináři z celého spektra českých periodik, od Alexandra Mitrofanova z Práva přes Petra Kamberského z Lidových novin až třeba po Jindřicha Šídla z HN. Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký vysvětluje, proč zrovna Jurečka nyní tak táhne: "Je kdykoli dostupný na mobilu i přes mluvčího, své kroky i duševní pochody okamžitě vysvětluje na Facebooku, neodmítne jediné pozvání do debat."

Sám Jurečka tvrdí, že za vše může jeho povaha otevřeného člověka. Žádným speciálním školením v minulém roce neprošel. Otázku, kdo je jeho mediálním poradcem, odmršťuje odpovědí, že "mým hlavním poradcem je moje svědomí". A ani nemá v české polistopadové politice žádný vzor, jehož vystupování by se chtěl přiblížit. Ambiciózní Jurečka totiž vzhlíží výše: "Nechci být kopií žádného politika. V oblasti komunikace se mi líbí bezprostřednost a přirozené chování papeže Františka."

Co ministr, to reklamní hvězda

Po roce vlády se možná Jurečka stále ještě diví, že na post ministra zemědělství dosáhl. Při vyjednávání o kabinetu Bohuslava Sobotky to totiž vypadalo dlouho beznadějně. Lidovci nejprve tragicky hokynařili o jiné resorty, a když nakonec zemědělství vyšlo jako ještě ta lepší nabídka, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se rozhodl, že soukromý zemědělec Jurečka bude lepší volbou než on, veterinář z jatek. A začala proměna komunikace ministerstva, které se dosud většinou staralo především o debaty se zemědělskou lobby za zavřenými dveřmi.

Pravda, některé návyky Jurečkovi zůstaly. Například pravidlo, že každý správný ministr zemědělství musí alespoň jednou za volební období vystoupit v nějakém nekoukatelném spotu z peněz daňových poplatníků. I Jurečka takto poněkud toporněvystoupil v předvánoční reklaměna podporu prodeje tuzemských potravin "České Vánoce". Prý se mu v několikavteřinovém snímku hrát moc nechtělo, ale nakonec ho podřízení přesvědčili, že ve spotu musí vystupovat "člověk, který se dlouhodobě zasazuje o podporu našich producentů potravin, kdo je patriot a je i mediálně známý". A Jurečka přemýšlel... až ho napadl Jurečka.

Ale jinak se Jurečkovi nedá upřít, že po dlouhé době vede úřad politik, který pochopil, že ministerstvo zemědělství může v mnohém suplovat v Česku neexistující post pro ochranu spotřebitele. A Jurečka úspěšně vzbudil nejen v novinářích dojem, že jako jeden z mála v Praze ví, odkud potraviny pochází, než se dostanou zabalené do supermarketu (zveřejňované fotky na traktoru), a že české je dobré (spektakulární boj proti polské a jiné konkurenci).

Malý Lux na Facebooku

V čem Jurečka zjevně převyšuje většinu svých starších kolegů, je ale především práce se sociálními sítěmi Facebook a Twitter. Neustále glosuje vše od své politiky po návštěvu koncertu Buty. Není toho někdy až trochu moc? "Sociální sítě jsou pro mě jako mladého člověka součástí dennodenního života. Občas se lidem skutečně může zdát, že se někdy rozepíšu až moc. Ale jsem otevřený člověk a takový chci i zůstat," vysvětluje Jurečka.

Někdy je Jurečkova touha být on-line až bizarní. Například jako když na posledním předvánočním zasedání vlády tweetoval, jak se jednání vleče: "Na vládě jsme u bodu 12 ze 46, začínám zpívat koledy, premiér bude nadělovat a Babiš čeká na tři krále, aby posílili rozpočet." Expertka na politický marketing Anna Matušková, která se podílela i na úspěšných kampaních Karla Schwarzenberga či ANO, říká, že politik by si především měl nejprve říct, co od sociální sítě chce: "Velmi záleží na jeho přístupu a jakým způsobem dokáže komunikovat s voliči, podporovateli či případnými kritiky. V podstatě jde o formu přístupu. Velice dobře lze rozpoznat připravené ,povinné' profily a ty, které si politici dělají sami."

A Jurečka má jasno, jak na síti působit: "Někdy jako Marian Jurečka na koncertě nebo se syny na poli, jindy Marian Jurečka jako politik na jednání. Ale stále jsem to já, stejný člověk, pořád Marian." Tedy v překladu do politického marketingu: chce udržovat povědomí o své značce mezi potenciálními voliči i v nevolebním čase. A daří se mu to.

Pohotovost reakce, alespoň elementární připravenost v debatách a přítomnost na sítích v očích novinářů tak stačily na to, aby Jurečka odsunul všechny zasloužilé matadory za sebou. Novináři hlasovali v anketě podle slovenského vzoru: nejlépe komunikujícího českého politika mohli vybírat z následujících funkcí: prezident, předseda vlády, ministři, zákonodárci, hejtmani, primátoři a starostové měst. Prvnímu přidělili tři body, druhému dva body a třetímu jeden bod.

A Jurečka takto získal 23 bodů, další byl až místopředseda Poslanecké sněmovny, "starosta" Petr Gazdík s velkým odstupem jen se 7 body. Každý z novinářů měl samozřejmě své favority. Někdo stále věří v sílu břitkého jazyka místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, jiný v nepolitický styl předsedy ANO Andreje Babiše a další třeba v klidnou argumentaci šéfa ODS Petra Fialy. Ale už nikdo jiný. Zato styl Jurečky zaujal v minulém roce skoro všechny oslovené.

Jurečka tak trochu připomíná politika, na kterého v KDU-ČSL přísahají - Josefa Luxe. Jen v novodobém vydání. I Lux byl na vrcholu své kariéry schopen neustále mluvit o svých tématech, obratně okopávat soupeře a ještě přitom bavit. Slavná je třeba jeho televizní scénka s moderátorem Miloslavem Šimkem, který se ho ptal na nějakou veselou historku z vlády. Když se Lux ošíval, nabídl mu Šimek pískání místo choulostivých míst. A Lux pak už jen píská...

I Jurečka se zjevně dokáže s chutí pobavit na účet soupeřů. To by jinak nedával po oznámení, že prezident Zeman půjde svědčit na svatbu svého skandály stíhaného kancléře Vratislava Mynáře, příspěvek: "Tak prej Zeman půjde svědčit Mynářovi. Nevíte, u kterého soudu to stání bude?"

Anticena pro Zemana z povinnosti

Když jsme už u pana prezidenta... Ten zvítězil v anketě o naopak nejhůře komunikujícího politika. Slováci svou anticenou poctili bývalého předsedu Národní rady Pavla Pašku, v Česku neměl konkurenta Zeman. Ale bylo vidět, že se do této odpovědi novinářům moc nechce. "Je to trochu prvoplánová volba, ale nedá se nic dělat - například kvůli selektivnímu přístupu k novinářům a médiím," říká Petr Pešek z Lidových novin.

Kdo zná prezidentův styl, totiž ví, že konflikt s novináři je jeho dobře promyšleným letitým PR. To potvrzuje i Matušková: "Pominu-li sprosté výrazy či arogantní výlevy, tak některým voličským skupinám Zemanovo vystupování konvenuje." Ale dodává, že tento styl už zašel příliš daleko, než aby se mohl dlouhodobě vyplatit. "Nicméně největší chybou je, že pan Zeman začíná působit, že je velmi izolovaný od reality, což potvrzuje i mimořádně špatně zvládnutá komunikace ohledně nákupu nemovitostí pana Mynáře."

A slavnostní večer se chýlí k závěru. Děkujeme, že jste byli s námi, sláva vítězům, čest poraženým. A zase za rok. Příští rok totiž vše může být jinak. Zeman už najal poradce na zlepšení image. A Jurečka na otázku, zda zvládne lidovcům a veřejnosti vysvětlit svoji pravděpodobnou riskantní kandidaturu na předsedu KDU-ČSL proti úspěšnému Pavlu Bělobrádkovi, tajemně odpovídá: "To se uvidí."

David Klimeš, HN

Celý článek zde: http://archiv.ihned.cz/c1-63406630-kdo-je-nejlepe-komunikujicim-politikem-roku-2014-podle-novinaru-marian-jurecka


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL