Ministr Jurečka: Český trh by se mohl pro některé zboží uzavřít


01.09.2014

Olomouc – Pokud nedokáže Evropská unie ochránit české zemědělce a výrobce potravin před dopadem zboží dováženého za dumpingové ceny, uzavře pro ně Česká republika trh. V pondělí to v Olomouci v souvislosti s protiruskými sankcemi prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

 
 
 

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující dovoz západních potravin, začalo ministerstvo zemědělství pečlivě hlídat ceny. „Za poslední tři týdny jsme zintenzivnili práci našich dozorových orgánů, Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce," řekl Marian Jurečka.

Instituce kvůli tomu posílil o pětatřicet lidí. „Sledujeme intenzivně vývoj cen jednotlivých komodit a čekáme na jednání mimořádné rady ministrů, které proběhne tento pátek v Bruselu, kde by nám měla Evropská komise představit návrh opatření pro všechny komodity, které nebude možno do Ruské federace vyvážet," sdělil ministr.

Jurečka by chtěl najít společné řešení na unijní úrovni, v jiném případě se obává rozkolísání evropského trhu. Jestliže nebudou uspokojivá, má v plánu přistoupit k nejzazšímu kroku.

„Pokud se ukáže, že i po těchto jednáních navržená opatření nebudou dostatečná, a nebudou chránit naše zemědělce a potravináře, budeme muset zahájit přípravu opatření k tomu, abychom v nejkrizovějších variantách pro některé komodity, které by byly dováženy za dumpingové ceny, mohli trh uzavřít," uvedl ministr zemědělství.

„Bylo by to precedentní rozhodnutí a byl bych nerad, kdyby k němu došlo, nicméně když se ukáže, že Evropská komise nedokáže pro všechny členské státy unie najít funkční řešení, bude nutné to udělat," dodal Marian Jurečka.

 

Autor: Ondřej Zuntych

Celý článek zde: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/cesky-trh-by-se-mohl-pro-nektere-zbozi-uzavrit-rekl-ministr-jurecka-20140901.html


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL