Ranní interview Radiožurnálu s Marianem Jurečkou


07.08.2014

Český rozhlas, Radiožurnál, 7. srpna 2014

Jiří CHUM, moderátor

Ruská vláda začíná zveřejňovat seznam zemědělských produktů, které postihne zákaz dovozu z Evropské unie a Spojených států. Příslušný dekret podepsal prezident Vladimir Putin v reakci na sankce zavedené vůči Rusku kvůli jeho podpoře separatistů na Ukrajině. Podle aktuálních zpráv Moskva zakáže dovoz všech zemědělských produktů ze Spojených států. Z Evropské unie zákaz zřejmě zasáhne veškeré ovoce a zeleninu. Co krok Ruska znamená pro Česko, o tom teď budu v Ranním interview mluvit s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou z KDU-ČSL. Pane ministře, dobrý den.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobré ráno ze Šumavy.

Jiří CHUM, moderátor

Rusko silně závisí na dovozu potravin a pro Evropskou unii je druhým největším trhem. Jak ruský zákaz ovlivní konkrétně české zemědělce?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Primárně je v zásadě neovlivní, protože z pohledu českého zemědělce a českého potravináře Rusko není až tak významným trhem, ale sekundárně to na nás může mít vážné dopady, protože v okamžiku, kdy tento zákaz se začne praktikovat, tak bude na trhu Evropské unie velký přetlak zboží a povede to asi ke snížení některých cen těch komodit, které nebudeme moci vyexportovat právě do Ruska a v tom případě to může dopadnout i velice negativně na české zemědělce a potravináře.

Jiří CHUM, moderátor

Dá se vůbec odhadnout, jaké by to znamenalo finanční ztráty pro Českou republiku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To my v tento okamžik nevíme. Já jsem zadal před dvěma dny na poradě vedení ministerstva, aby kolegové začali zpracovávat analýzu, co to všechno může znamenat, také i proto, abychom případně tuto debatu v nejbližším možném termínu převedli na půdu Evropské komise, respektive rady ministrů zemědělství a začali připravovat případné nějaké intervenční zásahy, které by potom mohli pomoci tu situaci řešit nejen v České republice, ale i v ostatních zemích, kterých se to bude týkat, Polska a dalších.

Jiří CHUM, moderátor

Vejce a pivo, to jsou komodity, které se do Ruska z České republiky vyváží nejvíc. Jak to může dopadnout na české pivovary?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Přesně tak. Asi v případě pivovarů a v případě potom ještě vývozu sladu a chmele to může mít nějaké nepříjemné dopady, ale zase říkám z toho celkového objemu ten ruský trh z pohledu českých exportérů není až tak významný.

Jiří CHUM, moderátor

Myslíte, že to samé pochopení budou mít právě čeští exportéři?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak samozřejmě, já věřím, že budou mít to pochopení. Já říkám ještě jednu věc. Tady musí intenzivně vstoupit do debaty opravdu nejvyšší špičky politické reprezentace. Jestliže Rusko je členem WTO, tak oni v ten okamžik porušují ty podmínky členství WTO a myslím si, že bychom měli globálně tuto debatu i přenést na půdu WTO a přijmout případné nějaké opatření ze strany WTO vůči Ruské federaci, protože takto jednostranný krok, který provádí teďka prezident Putin, není z pohledu WTO možný.

Jiří CHUM, moderátor

Jak by ta opatření měla vypadat? Další sankce či jak se to řeší?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že to už potom není otázka sankce vůči sankcím, ale v ten okamžik samozřejmě Rusko také těží z toho, že je členem WTO. Má a je to pro ně poměrně důležité a je potřeba si říci, jestli je to otázka pozastavení členství nebo takovýchto záležitostí. Já nejsem expert, já jenom vím, že prostě tímto krokem významně poruší pravidla pro členství ve WTO.

Jiří CHUM, moderátor

Omezení má trvat jeden rok, jak se kvůli tomu může změnit evropský agrární trh?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

V těch některých komoditách se může změnit významně, ale na druhou stranu, položme si otázku, ty komodity, které se do toho Ruska vyváží, to Rusko také potřebuje, to nedováží proto, že by je mělo v tento okamžik samotné vyrobit. A je otázka, jestli si prezident Putin dokázal dost dobře zrealizovat, kde tento výpadek nahradí, protože zemědělství je poměrně dlouhá, řekněme, časovost. Některé komodity nezačnete vyrábět ze dne na den. Například živočišné komodity, takže vlastně se může ukázat za dva měsíce, že i Rusko samo pochopí, že ty komodity z Evropské unie potřebuje.

Jiří CHUM, moderátor

Říká ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Host Ranního interview Radiožurnálu před osmou hodinou, díky za odpovědi, na shledanou.

 

Záznam z pořadu lze poslechnout zde:

http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?offset=0&porad%5B%5D=Rann%C3%AD+interview&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Radio%C5%BEurn%C3%A1l

 


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL