Sankce jsou hezké, ale přijde zima, připomíná ministr zemědělství. Pak uvidíme, jak jsme na Rusku závislí


03.08.2014

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Obavy o klidnou budoucnost sdílí i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU – ČSL). Ani on nevyloučil, že nestabilní situace na Blízkém východě a na Ukrajině může vyústit ve větší globální konflikt. Upozorňuje také na to, že se začne v plné nahotě brzy ukazovat, jak jsme na Rusku závislí. „Chodíme všichni po velmi tenkém ledě a může nastat situace, která bude eskalovat,“ uvedl také Jurečka v půlnočním rozhovoru pro ParlamentniListy.cz.

V jednom z minulých půlnočních rozhovorům jste říkal, že často dokončujete resty po nocích. Máte teď o letních prázdninách více volného času?

 Žádná změna nenastala. Od té doby, co jsem ve funkci ministra, tak prakticky žádný volný čas nemám. Možná se najdou chvíle o víkendech, ale přes týden začínám brzy ráno a končím s prací kolem půlnoci nebo po půlnoci. Chodit někde s přáteli na pivko nebo na bowling? Na to opravdu prostor nezbývá.

Zemědělcům se má podle přijatého návrhu opět vracet 40 procent spotřební daně u zelené motorové nafty a 50 procent u směsné nafty. Spotřební daň u pohonných hmot se naopak měnit nebude. Takže jste asi spokojený, že?

Předkládal jsem v té věci návrh na vládu, takže spokojený jsem. Byl to jeden z úkolů, který vyplýval z koaliční smlouvy.

Jak jste vnímal názorové změny v ČSSD při projednávání spotřební daně u pohonných hmot, kdy část poslanců nejdříve hlasovala proti zájmům koalice a pak své názory změnila?

Od začátku koalice se občas ukazuje nejednotnost poslaneckého klubu ČSSD, ale z odstupem to nevnímám nijak dramaticky, protože nakonec se dosáhlo výsledku, který jsme potřebovali. Pokud jde o nějaké další úpravy spotřební daně, tak bylo řečeno, že se provede analýza dopadů a pak můžeme v průběhu roku 2015 hovořit o tom, zda například některou daň neupravit. Tato debata je ale na začátku a musí tomu předcházet podrobná analýza, a ne nějaký vystřelený poslanecký návrh.

Vy jste před časem uvažoval také o tom, že navrhnete snížení spotřební daně z piva. Je tato možnost stále aktuální?

Zvažuji, že to vládě navrhnu. Vypracovává se materiál, který se bude zabývat kompletně změnami u spotřební daně za posledních pět let, bude se to týkat i daně u piva, která byla zvýšena o 33 procent a vláda tehdy deklarovala, že jde o přechodné opatření na jeden rok.

V rozpočtu Ministerstva zemědělství pro příští rok chybí zhruba 500 až 600 milionů korun. V jakých oblastech se peníze nedostávají a jak povedete jednání s vicepremiérem Babišem?

 Nejsem ministr, který by stál a křičel, že chce více peněz. Hledáme také smysluplné úspory, ale mám nezbytné minimum, které potřebuji dofinancovat. Nedostávají se peníze na dofinancování některých národních dotací pro zemědělce a na profinancování Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Věřím, že se s panem ministrem financí dokážeme dohodnout.

Co se Vám osobně podařilo a s čím příliš spokojený nejste?

Pro nás byla největší výzvou společná zemědělská politika a její nastavení na národní úrovni, což si myslím, že se nakonec podařilo. Říkal jsem od začátku, že nikdo nevyjde jako vítěz, protože zemědělství je u nás velmi různorodé a nelze splnit veškerá očekávání. Jsem rád, že se podařilo stabilizovat personální situaci například v Lesích České republiky nebo na Státním pozemkovém úřadu. Jsou tu věci, které je potřeba připravovat, například novela mysliveckého zákona nebo lesního zákona.

Bylo něco s čím jste spokojený nebyl?

Jako ministr nemám zatím nějakou výrazně negativní zkušenost. Samozřejmě někdy člověk naráží na to, že věci nejdou tak rychle, jak by si představoval. Ve státní správě někdy chybí pružnost a rychlost. Pro mě jako pro poslance je nejvíc problematické trávení času ve sněmovně, protože to není čas, který by byl strávený produktivně.

Jak hodnotíte uplynulý půlrok ve vládě?

Vláda je od počátku tvořená třemi stranami, které k sobě nemají úplně nejblíže, ale myslím si, že se snaží pracovat smysluplně a efektivně. V posledních měsících se podařilo dotáhnout debatu kolem evropských fondů, ekonomika roste, snižuje se nezaměstnanost a snad existuje pozitivní trend, aby se občanům a státu dařilo lépe.

Když jste hovořil o ekonomickém růstu, řada lidí může mít teď obavy, zda se pozitivní trend nezastaví kvůli sankcím Evropské unie vůči Ruské federaci. Jak takové ohrožení vnímáte Vy?

V tento okamžik nastal stav, který odpovídá dané situaci, ovšem měl by se vyhodnocovat. Je otázkou, zda za měsíc nepřehodnotit sankce a nebýt tvrdší. Je třeba si ale také uvědomit, že netaháme za úplně nejsilnější konec provazu. Sankce jsou sice pěkné, ale přijde zima. To nejdůležitější, co dovážíme z Ruské federace, je ropa a plyn a naše závislost na Rusku je značná. Začne se ukazovat v plné nahotě, jak jsme na Rusku závislí a jak ho potřebujeme.

Víme, že máme strategické zásoby na tři měsíce, ale pokud by došlo k nějakému katastrofálnímu scénáři, tak nám to může způsobit značné problémy. V okamžiku zastavení kohoutků by se nám situace začala rychle promítat do průmyslu. Jsme v poměrně napjaté situaci, která se může v globálním měřítku během několika měsíců výrazně zhoršit. Jednak jde o vliv problematického dění na Ukrajině, ale také stav, který můžeme pozorovat v Izraeli a na Blízkém východě. Nejsou to dobré signály pro pozitivní trend bezpečnostní situace na světě. Chodíme všichni po velmi tenkém ledě, může nastat situace, která bude eskalovat. I když jsem optimista, tak si myslím, že situace může vyústit ve větší globální konflikt.

autor: Daniela Černá


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL