Rodné listy alkoholu končí


25.06.2014

Vláda zrušila opatření, které zavedl Nečasův kabinet v reakci na otravy metanolem na podzim 2012. Rodný list je totiž podle zákona o značení lihu nově zanesen v kódu na kolcích. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka nechal ve středu na vládě schválit zákon, který zrušil nařízení předchůdců z kabinetu Petra Nečase. Výrobci alkoholu už nebudou muset ke každé lahvi dodávat doklad o původu lihu - takzvaný rodný list. 

Ten Nečasova vláda zavedla v reakci na hromadné otravy jedovatým alkoholem z předloňského podzimu. Od letošního ledna však platí nový zákon o značení lihu a historii každé lahve si kontrolor může přes elektroniku přečíst z QR kódu, který musí povinně obsahovat nové druhy kolků.

Podle Jurečky takové opatření stačí na to, aby se metanolová kauza neopakovala. "Původní nařízení vlády reagovalo na tehdejší kritickou situaci a již není nutné, protože jej plně nahradil nový zákon o povinném značení lihu," řekl Jurečka pro Aktuálně.cz.

Ulevit by se podle Jurečky mělo nejen výrobcům, ale i provozovatelům restaurací a barů, kteří museli pro případnou kontrolu archivovat stohy papírů. Například rodný list jedné lahve becherovky zabral i kvůli složité receptuře výroby věhlasného likéru šestnáct stran formátu A4.

Firmám tak, přinejmenším v prvních měsících po kauze metyl, výrazně rostly náklady spojené s tiskem formulářů na doložení původu. Dokumenty si totiž museli prodejci napřed tisknout, teprve později bylo možné je stáhnout z internetu.

"Nyní už jsou v zákoně zakotvena jiná opatření, která zaručují dohledatelnost lihu. Jde tak o zjednodušení administrativy," dodal ministerský mluvčí Hynek Jordán.

Povinnost zmizela už v lednu

Někteří majitelé restaurací a barů přesto žádnou změnu nezaznamenali. Vlastník baru v centru Prahy Jakub Trubač dokonce tvrdí, že papírování neubylo.

"S novým zákonem se prakticky nic nezměnilo. A ani mě nikdo neupozornil, že je možné dokumentaci uchovávat v elektronické podobě,“ říká Trubač.

Celníci, kteří kontrolují původ lihu a jeho řádné zdanění, však zdůrazňují, že povinnost restauratérů a obchodníků mít po ruce rodný list zmizela právě s novým zákonem účinným od letošního ledna.

"Rodný list v tuto chvíli musí mít pouze lihoviny, které byly vyrobeny v době před účinností nového zákona. Ty, které jsou opatřeny novým kolkem, už tento doklad mít nemusí," říká mluvčí celní správy Martina Kaňková.

autor: Mikuláš Klang Celý článek zde: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/rodne-listy-pro-alkohol-zmizi-prodejcum-ubude-papirovani/r~fa1bbf9cfc5611e39d40002590604f2e/


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL