Osobní dotazník ministru Jurečkovi


27.05.2014

Všichni je známe v oblecích při důležitých i méně důležitých politických projevech. Ale jací jsou v soukromí? Co rádi jí a pijí? Čím jezdí či jak tráví volný čas? O tom příliš nevíme, oslovili jsme proto všechny členy vlády, aby nám to popsali. Navíc jsme se zeptali i vás, jak je vidíte. Jako prvnímu do soukromí nahlédneme ministru zemědělství Marianu Jurečkovi.

Ministr zemědělství Marian Jurečka byl jednou z hlavních postav KDU-ČSL při povolebním vyjednávání o vládní koalici. Přesto ho příliš lidí na fotografii nepoznává. I ti co ho nepoznali pak mohli tipovat, co rád pije, kolik nosí v peněžence či čím jezdí. "Jako český ministr zemědělství by měl pít naše víno," usmívala se v anketě paní Zuzana. "Jako ministr zemědělství by měl pít pivo určitě, a jestli je to Moravák, tak možná i tu slivovici," řekl s úsměvem pan Miroslav.

Marian Jurečka je třiatřicetiletý politik, který ve vládě Bohuslava Sobotky zastává funkci ministra zemědělství. Je také poslancem za KDU-ČSL, strany, které je první místopředsedou. Zároveň zastupitel Olomouckého kraje. Je ženatý a má čtyři děti.

Nyní se podívejte, jak ministr Marian Jurečka odpovídal v našem dotazníku:

Co říká vaše rodina na vaše vládní angažmá?

Rodina z toho, že jsem nyní ministrem, nadšena není, protože manželka i děti mě nevidí celý týden a o víkendech mám také občas společenské povinnosti. Je to pro ně opravdu náročné období. Především pak pro manželku, která vede celou domácnost sama.

Byl někdo z rodiny, kdo vás od funkce odrazuje nebo odrazoval?

Že by mě někdo z rodiny přímo odrazoval, to ne. Ale vyjádření určitých obav, abych to zvládl, aby mě politika negativně nepoznamenala, to jsem slyšel a slýchávám i nyní.

Kolik času vám vůbec nyní zbývá na rodinu?

Popravdě, velice málo. Od pondělního brzkého rána jsem v Praze a vracím se většinou v pátek prakticky až v noci. Rodina se mnou v Praze není, tak máme na sebe čas jen o víkendech.

Máte čas na své koníčky?

Na koníčky poslední půl rok nemám prakticky žádný čas. Dříve jsem hrál každý týden florbal, občas volejbal nebo jsem chodil hrávat s kapelou na tubu. Za poslední tři měsíce jsem si byl jednou v sobotu zahrát volejbal a asi dvakrát zahrát s kapelou. Práce je tolik, že opravdu na koníčky čas není.

Mnozí vrcholní politici říkají, že se zanedbávají. Jak vypadá váš jídelníček?

To je alespoň v mém případě bohužel také pravda. Prakticky nesnídám, přes den jím dost nepravidelně a večeře mívám občas jen pracovní. Také se mi stává, že v noci přijdu na byt a zjistím, že jsem celý den nic nejedl, ale vypil jsem asi osm litrů vody.

Spousta politiků ve vrcholných funkcích přibere. Jak jste na tom vy za dobu působení ve vládě?

Já jsem, co jsem ministr, aniž bych o to nějak usiloval, naopak 5 kilo sundal. Rád bych zhubl ještě tak deset kilo, tak uvidím, jak to půjde.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo? Jak často si ho dáváte a kdy jste ho měl naposledy?

Moje manželka dělá ten nejlepší bramborový salát, co znám. V kombinaci s řízkem z kapra nebo jiným řízkem to je výborné jídlo. Asi před dvěma měsíci jsem ho jedl. Jinak si velice rád dám rizoto.

Co nejraději pijete?

Rád piji výborné pivo, preferuji menší pivovary našich domácích vlastníků a miluji bílá moravská vína.

A co tedy máte raději - pivo nebo víno?

Preference, zda pivo nebo víno, je v mém případě hodně závislá na charakteru akce, na které jsem. Také záleží na jídle, jaké jím, podle toho se nakonec rozhoduji. Pokud jde o tvrdý alkohol, mnohem víc dávám přednost kvalitním ovocným destilátům našich pěstitelů. Navíc jsem z obce, kde je obecní pálenice, a coby muzikanti preferujeme více slivovici.

Kolik u sebe běžně nosíte peněz v peněžence?

Jak kdy, spíše než hotovost, upřednostňuji elektronické bankovnictví. Většinou mám u sebe malou hotovost v řádu několika set korun.

Změnili jste po nástupu do funkce nějak šatník? Co nejraději nosíte?

Šatník jsem musel bohužel změnit. Nejsem oblekový typ, obleky nosím opravdu nerad, necítím se v nich přirozeně. Nejraději mám rifle a tričko či mikinu. Oblek s kravatou nosím jen opravdu v rámci povinností ministra na společenské a pracovní akce, kde je to vyžadováno.

Jaké používáte auto?

Jako ministr jezdím Superbem, ostatně u nás na ministerstvu máme jen škodovky. Doma máme Škodu Fabii.

Baví vás vaše funkce?

Nevím, zda slovo baví, není příliš silné. Je to hodně práce, ale mám pocit, že je ta práce prospěšná a má smysl.

Vláda nedávno "oslavila" 100 dní hájení. Vzpomenete si, co jste si řekl nebo co vás napadlo, když jste poprvé vstoupil na ministerstvo?

V duchu jsem si říkal, abych, až budu končit a odcházet, si mohl říct, že za mnou zůstala dobře a poctivě odvedená práce, a já tedy mohl odejít se ctí.

Na závěr. Jak byste zhodnotil svoje dosavadní kroky ve funkci? A co plánujete ve funkci udělat?

Jedním z mých prvních kroků na ministerstvu byla kontrola hospodaření a pozastavení všech výběrových řízení nad půl milionu korun. Jako zemědělec i podnikatel vím, jak je důležité nejdříve zjistit pravý stav věcí a vědět, s čím mohu počítat. Po důkladném prozkoumání jsem nechal zrušit podezřelé nebo předražené veřejné zakázky. Uspořili jsme na externích právních a IT službách, ukončili jsme nevýhodné smlouvy na marketing. Tím vším jsme ušetřili státnímu rozpočtu asi 300 milionů korun.

I nadále chci vést rezort k dalším úsporám. Mým cílem je, chovat se jako dobrý hospodář. Proto budu usilovat, aby se s veřejnými penězi neplýtvalo, ale rozumně se využívaly. Po více než ročním provizoriu jsem jmenoval nového generálního ředitele Lesů ČR. Vypsal jsem rovněž otevřené výběrové řízení na šéfy Státního pozemkového úřadu a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Ministerstvo zemědělství za dobu mého působení stihlo předložit 23 nových právních předpisů a zákonů. Jedním z nejdůležitějších je reforma potravinového práva, která zlepšuje informovanost zákazníků a prosazuje zlepšení kvality potravin. Také jsme obnovili tzv. zelenou naftu, což znamená, že zemědělci dostanou zpět část spotřební daně z pohonných hmot spotřebovaných při zemědělské prvovýrobě.

Na úrovni EU jsem pokračoval ve složitém vyjednávání nové Společné zemědělské politiky, která nastaví podmínky evropského, tedy i našeho zemědělství až do roku 2020. Díky našemu úsilí se podařilo zvýšení příspěvku státního rozpočtu do Programu rozvoje venkova na období 2014 až 2020, a to o 9 miliard korun. To je jen částečný výčet.

Pokud bych měl zmínit něco, co se mi nepodařilo, tak asi to, že ne vždy se mohu setkat s každým, kdo má zájem o schůzku. Mám tak naplněný program, že to skutečně není v lidských silách. Přesto se snažím, aby všechny podněty a žádosti, které mi nejen zemědělci, ale i ostatní lidé posílají, byly řádně vyřešeny. Jsem si také vědom, že ne vše, co bylo třeba dobře vysvětlit široké veřejnosti, se povedlo.

A co je třeba udělat? V nejbližší době mě čeká velmi důležitý úkol, a to, dojednat s ministrem financí přijatelnou výši rozpočtu pro rezort zemědělství pro rok 2015. Dále musíme dokončit vyjednávání Společné zemědělské politiky EU a nastavit podpory tak, abychom opět byli soběstační v komoditách, které se u nás dříve běžně pěstovaly a vyráběly, a pro které máme vhodné podmínky.

Také za velmi důležité považuji pokračovat v budování protipovodňové ochrany, která pomáhá chránit životy lidí i jejich majetky. Do konce roku vypracujeme také materiál, který se bude naopak zabývat problematikou sucha v České republice a navrhne řešení dopadů. Nejvíce se tento problém týká Jihomoravského kraje. Opět je to jen stručný přehled úkolů, které máme před sebou.

Celý článek zde: http://tn.nova.cz/osobni-dotaznik-ministru-jureckovi-jak-ho-vidite-vy-a-co-o-sobe-prozradil.html


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL