O explozi skladu ve Vrběticích jsme měli v Sobotkově vládě pochybnosti, ale indicie chyběly, říká Jurečka


19.04.2021

msn.com

Vyvrací chiméru, že by se Sobotkova vláda podrobně nezabývala dvěma explozemi muničního skladu ve Vrběticích, při nichž přišli o životy dva zbrojíři Vratislav Havránek a Luděk Petřík. „Jako bývalý člen Bezpečnosti rady státu nemohu i s odstupem několika let říkat úplné detaily. Ale od začátku jsme měli pochybnosti, že k výbuchu nedošlo díky neopatrné manipulace ze strany zbrojířů, anebo jen tak náhodně,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Exministr zemědělství tvrdí, že indicie o tom, kdo za útokem může stát, tehdy vláda neměla. „Nedisponovali jsme informací, že za akcí může stát ruská tajná služba.“

Současný opoziční politik si vzpomíná, že exploze se na zasedání vlády pravidelně probírala a řešila. „A to až do konce jejího mandátu. A nešlo jen o samotný výbuch, ale museli jsme koordinovat odklízení munice, její převoz, což byl velice zdlouhavý proces. Vždyť celý prostor se vyčistil až loni na podzim.“ Lidoveckému poslanci vadí kritika části veřejnosti, podle níž je neuvěřitelné, že bezpečnostní složky až po téměř sedmi letech zjistily, kdo za explozí stojí. „Jednalo se o závazné šetření, nic se nemohlo uspěchat a důkazy musely být jednoznačně věrohodné. Žádná služba nemůže přijít s tvrzením, že si myslí, že skutek asi spáchali ruští agenti. Z tohoto pohledu pak necelých sedm let prověřování není zase až tak dlouhá doba,“ upozorňuje.

Bezpečnostní složky zřejmě vytvořily na premiéra tlak

Jurečka v pátek ráno začal tušit, že něco není v pořádku, když ze sociálních sítí zjistil, že z ruské ambasády má odejít velké množství diplomatů a zaměstnanců. „A to nikdy nevěstí nic dobrého.“ Proto mu plánovaná cesta vicepremiéra Jana Hamáčka, který je po rezignaci Tomáše Petříčka pověřen řízením ministerstva zahraničí, do Moskvy nedávala logiku a smysl. „Zvláště, když už se vědělo, že ruských vakcín Sputnik V je i pro Českou republiku dostatek, pokud by očkovací látka prošla certifikací. Opravdu nevím, jaký skutečný záměr měla jeho mise naplnit a proč měl v metropoli Ruské federace strávit celé tři dny,“ krčí rameny.

Více zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL