Hlasování o nedůvěře vládě neuspělo, poslanec Marian Jurečka citoval mluvu premiéra Babiše


28.06.2019

Echo24:

Během sedmnáctihodinového jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě vystoupil bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Ve svém projevu však začal k překvapení všech také citovat úryvky knihy Ondřeje Závodského, který býval náměstkem na ministerstvu financí pod vedením Andreje Babiše. V knize je popsáno, jak údajně premiér mluví na poradách za zavřenými dveřmi. „Ta Grässleová je taková pí.., že si nevidí na špičku nosu,“ odcitoval před překvapenými poslanci Jurečka.

Jurečka ve své dlouhé řeči kritizoval premiéra Andreje Babiše, se kterým seděl ve vládě v minulém volebním období. Během svého vystoupení se však rozhodl citovat pár pasáží z knihy Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel. V něm měl Babiš ve svém okolí mluvit často vulgárně a jeho tehdejší podřízení se tomu ze začátku podivovali. „Vždyť on neřekl skoro nic, to byly buď pohlavní orgány, nebo předložky a spojky,“ citoval Jurečka pasáž z knihy.

Poté však jeden z kolegů Závodského začal nejlepší Babišovy výroky zapisovat. A právě ty začal Jurečka před poslanci číst. „Ten váš pí… Belobradok si asi myslí, že ví, čo je to veda, ale v tom vašem bratěrstvu ani nevieíte, ak si utríť prd.., hlavne že chodíte ke spovedi, kokoti!“ Nebo „ten Kalúsek, ten ľudský odpad, ten má, ten kokot, 9 miliárd s Hávou v rakúskej banke, ten zločiněc tam möže len na to své zosraté konto kúkať, len si nad ním möže pohon.. vtáka, pretože keď by si ich vybral, tak by ho zavreli, kokota zosratého,“ řekl před poslanci Jurečka, přičemž někteří zákonodárci se začali smát.

Jurečku však po odcitování napomenul předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) s tím, zda je nutné takové vulgarity před poslancemi číst. Na to mu Jurečka odpověděl, že pouze uvedl, jak běžně komunikuje Andrej Babiš na poradách či na jednáních vlády.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz Ministerstvo zemědělstvíodkaz KDU-ČSL