Marian Jurečka v reportáži moravskoslezské regionální televize POLAR v rámci koncertu z Noci kostelů


31.05.2018

Zdroj: polar. cz

Noc kostelů otevřela svatostánek v Žilině

 Do noci kostelů se potřetí zapojila novojičínská římsko-katolická farnost. Veřejnosti otevřela chrám svatého Mikuláše v Žilině.

Noc kostelů v České republice zažila svůj 10. ročník, zdejší římsko-katolická farnost se k ní připojila potřetí.

“První kostel, který byl otevřený, byl farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a potom jsme si říkali, že budeme ty kostely střídat, protože tady máme více kostelů a kapliček,” uvedl Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Letošní volba tedy padla na kostel v Žilině, který je zasvěcen sv. Mikuláši.

“Výjimečné to místo je už jen tím světcem, protože Nový Jičín má jednoho z patronů ochránců sv. Mikuláše, také o tom svědčí náměstí se sochou, která byla obnovena,” dodal děkan Alois Peroutka.

“Nejvíce pyšní jsme v Žilině na to, že je to v širokém dalekém okolí nejstarší kostel, je tu hodně vzácných památek a pyšní jsem na to, že se nám daří kostel stále opravovat,” zdůraznil Jaroslav Perutka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Žilinský kostel je nejstarší církevní stavbou v širokém regionu. Jeho kořeny, jako původně dřevěného kostelíku, spadají podle některých pramenů až do 13. století. Jeho historii významně, a mnohdy tragicky, poznamenalo to, že stojí v blízkosti toku Jičínky.

“Uváděny jsou asi čtyři nebo pět dat od 17. století, kdy jsou popisovány takové povodně, které částečně ohrožovaly stabilitu kostela, ale také hřbitov, který byl kdysi kolem kostela. byly z něj vyplavovány rakve, které pluly údajně až do Šenova a do Kunína,” popsal dějiny kostela Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Noc kostelů tu zprostředkovala lidem komentované prohlídky a koncerty. Zazpíval pěvecký sbor Ondráš a zahrál hudební soubor Mariana Jurečky, bývalého ministra zemědělství.

“V rámci programu noci kostelů jsem tady spolu se svými hosty zahrál díla, která byla od barokních hudebních skladatelů, od Bacha, až po současné žijící hudební skladatele, jako je Ennio Morricone,” sdělil Marian Jurečka (KDU-ČSL), hudebník a politik.

Soubor, ve kterém Marian Jurečka hraje na tubu, koncertoval poprvé před dvěma lety, a to na podporu kostela ve Spálove na Odersku. Do Žilinského kostela se nyní vrátil podruhé.

Reportáž a celý článek si můžete zobrazit ZDE.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz Ministerstvo zemědělstvíodkaz KDU-ČSL