Při poslancování budu dál farmařit


04.11.2013

Do křesla v parlamentu usedne z Přerovska Marian Jurečka z KDU-ČSL, který ve volbách dostal nejvíce preferenčních hlasů v kraji, a to 4 490. I při poslancování chce dál farmařit a věnovat se svému koníčku, muzicírování.

Dvaatřicetiletý Marian Jurečka bydlí se svou rodinou na statku v Rokytnici u Přerova. S manželkou vychovává tři syny, je manažerem firmy z oblasti agrochemie. Kromě toho farmaří a muzicíruje.

Jediný poslanec, který to umí s kombajnem a traktorem

"Farmařit jsem začínal ještě na vysoké škole. Po studiu jsem začal pracovat jako manažer v oblasti agrochemie, abych uživil rodinu. S farmařením to šlo skloubit, protože dělám na třiceti hektarech rostlinnou výrobu," dodává Marian Jurečka s tím, že měl sice chov prasat, ale ten ukončil. "Kromě toho poskytuju zemědělcům služby, jezdíme s kombajny. To je přes léto, najímám si brigádníky, ale jezdím i sám. Jsem jediný místopředseda parlamentní strany, který umí jezdit s kombajnem a traktorem," směje se.

Na statku, kde žije s rodinou, mají králíky, slepice a telata. "Hlavně kvůli dětem. Na hospodářství se tak naučí práci i zodpovědnosti. Každý z našich kluků má nějaké povinnosti," sděluje. Kromě práce na statku, vede děti k muzicírování. Všichni tři synové hrají na nějaký hudební nástroj. I v tomto směru je jim jejich táta vzorem. "Dodnes hraji na tubu. Hrával jsem ve Věrovance a v Moravské veselce, dnes hraji s muzikanty z okolí na Vodění medvěda, na hodech, na pohřbech.

Jaké změny ho v souvislosti s poslancováním čekají? "Dotáhnu své pracovní povinnosti ve firmě a skončím. Farmu si nechám, to jde skloubit. Navíc si při setí či orání vyčistí člověk hlavu, setkáváte se s lidmi, kteří pracují rukama, a díky tomu zůstáváte na zemi. Nerad bych, abych se po čtyřech letech poslancování dostal mimo realitu," sděluje.

Co na změny říká manželka?

"Za poslední tři roky už pochopila, že má za manžela někoho, kdo se politicky angažuje. Teď to bylo náročné před volbami, to se nezlepší, ale podporuje mně," říká. Do Prahy se stěhovat nemíní. "Budu tam mít nějaký malý byt, doma si budeme muset nastavit nějaký cyklus, přerozdělit kompetence," upřesňuje.

Co míní udělat v parlamentu pro Přerovsko?

"Velkým problémem je dopravní situace, která se nevyřeší, dokud se nepodaří vykoupit pozemky. Tomu může pomoci i příprava rozpočtu. To je jeden z konkrétních kroků, které může poslanec ovlivnit. Chceme se zaměřit i na nezaměstnanost, která trápí Olomoucký kraj. Míníme prosadit, aby zaměstnavatelé měli úlevu na odvodech při zaměstnávání lidí nad padesát let, absolventů a žen po mateřské dovolené," sděluje. Mimoj jiné se chce zasadit i o to, aby se z přerovského letiště stalo logistické centrum.

 

Autor: Naďa Jandová


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz Ministerstvo zemědělstvíodkaz KDU-ČSL